Benedict Timothy Carlton Cumberbatch

27. ledna 2013 v 15:08 | Petra
Benedict Timothy Carlton Cumberbatch se narodil 19. července 1976 v hlavním městě Velké Británie. Jeho rodiči jsou rovněž herci Wanda Ventham a Timothy Carlton.
Benedict byl studentem prestižních škol Brambletye School v západním Sussexu a Harrow School v severozápadním Londýně. Právě na posledně zmiňované škole poprvé objevil svojí lásku k herectví a umění. Jednou z jeho prvních hereckých rolí se stala Titania, královna víl ve Snu noci svatojánské od Williama Shakespeara. Kromě herectví se na Harrow věnoval i sportu - byl ve školním rugbyovém týmu. Jeden z profesorů ho dokonce nazval nejlepším hercem školákem, se kterým kdy pracoval. Po dokončení školy na rok odjel do Tibetu, kde rok učil angličtinu v klášteře. Po návratu nastoupil na univerzitu v Manchesteru, kde studoval herectví. Své studium zakončil ročním kurzem na Londýnské akademii hudby a dramatických umění. Již ke konci svých studií měl agenta.
Benedict si za svojí přibližně dvanáct let dlouhou profesionální hereckou kariéru zahrál v televizi, filmu, divadle i rádiu. Jeho první průlom mu přinesla role Stephena Hawkinga v televizním filmu stanice BBC Hawking. Kromě nezapomenutelného setkání s geniálním fyzikem mu tato role přinesla i první nominaci na cenu BAFTA.
Ale celosvětové slávy i uznání se mu dostala až o šest let později, kdy se 25. června 2010 poprvé na televizních obrazovkách objevil v roli nejslavnějšího detektiva vůbec a jednou z nejmilovanějších postav britské fikce - v roli Sherlocka Holmese.
Právě Sherlock mu otevřel cestu k mnoha úžasných rolím, ve kterých nám Benedict dokazuje s jakým neuvěřitelným hereckým talentem se narodil.
Van Gogh: Painted with Words, Tinker Tailor Soldier Spy, The Hobbit, Parade's End, War Horse, Third Star, 12 Years a Slave, August: Osage County, Star Trek Into Darkness, The Fifth Estate - to je jen výčet jeho rolí, které mu umožnili setkat se s hvězdami jako Meryl Streep, Gary Oldman, Steven Spielberg, Steve McQueen, Julia Roberts, Ewan McGregor, ad.
Zapomenout nesmím ani na rádio a divadlo. Tento rok bohužel končí brilantní komediální rozhlasová hra Cabin Pressure, která sleduje osudy zaměstnanců malé letecké společnosti MJN Air. Z jeho vystoupení na prknech, která znamenají svět, je kritkou i fanoušky nejoblíbenější hra Frankenstein, ve které se spolu s Jonny Lee Millerem střídali v rolích Monstra a Frankensteina. Spolu s Millerem si za svůj výkon odnesli Olivier Award.
Těšit se na něj můžeme v životopisném snímku o Alanu Turingovi, The Imitation Game, marvelovském Doctor Strange, v televizním filmu BBC v roli Richarda III., ve filmu The Lost City of Z a na divadelní prkna se vrátí v létě 2015 v roli Hamleta.
Benedict se v roce 2011 po 12 letech rozešel s herečkou Olivií Poulet. Podle Benedictových slov se rozešli v dobrém a nikdy ji nepřestane milovat. V 5. listopadu 2015 Benedict Cumberbatch a Sophie Hunter oznámili své zasnoubení. Zpráva to byla nečekaná, ale samozřejmě velmi šťastná. Od toho dne se spolu pár objevoval a objevuje na premiérách a dalších akcích. Poté, co se v tisku začalo diskutovat o tom, jestli není Sophie těhotná, bylo sedm dní po Novém roce spekulacím učiněn konec a manažerka Benedicta tuto krásnou zprávu potvrdila.
Během natáčení televizního seriálu To the Ends of The Earth v roce 2004 v jižní Africe prožil opravdu hrůzný zážitek. Benedict a dva jeho herečtí kolegové byli uneseni. Skupina šesti mužů je svázala a odvezla je do buše. "Pořád mám jizvu na místě, kde jsem byl svázaný. Bylo to děsivé. Další ráno jsem se probudil jako svobodný muž, sluneční paprsky svítily na můj obličej a brečel jsem. Myslel jsem si, že už nikdo znovu neucítím sluneční svit."
Benedict se také angažuje v charitě. Je ambasádorem charitativní organizace prince Charlese The Prince's Trust, a také podporuje Dramatic Need. Tento rok také předával The Duke of Edinburgh's Award. "Je pro mě velkou ctí předávat Duke of Edinburgh's Gold Awards. To, co tito mladí lidé dokázali je fantastické, nejen pro ně samotné, ale i pro jejich komunitu. Jako herec vím, jak moc záleží na dovednostech a zkušenostech, které získali. Bez odhodlání a zanícení bych nebyl tam, kde teď jsem. Všem vám v budoucnosti přeji úspěch."

Co na závěr říci o Benedictovi? Snad jen to, že tak inteligentního, talentovaného, milého, dobrosrdečného, pracovitého, vtipného, laskavého, charismatického, skromného a neobyčejného člověka, jakým Benedict rozhodně je, nikdy nepřestanu obdivovat a napořád bude mým největším vzorem. A pokud se mi můj sen opravdu vyplní a jednou se stanu režisérkou či scénáristkou, tak bude mojí ctí, pokud se mi dostane té šance pracovat s ním. A pokud se moje kariéra vydá jiným směrem, doufám, že jednou budu mít to štěstí a setkám se s ním a budu mít tu šanci mu osobně poděkovat.
"Cumberbatch - to zní jako 'prd ve vaně', ne? Nikdy jsem ho nedokázal říct v pondělí ráno. Když jsem se stal hercem, moje mamka netrvala na tom, abych si ho nechal."

zdroj: imdb.com
en.wikipedia.org
tumblr.com
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Grace Grace | E-mail | Web | 27. ledna 2013 v 19:35 | Reagovat

skvělý článek! už aspoň vím, po kom zdědil ty oči :-)

2 Ronnie Ronnie | Web | 27. ledna 2013 v 20:57 | Reagovat

Já prostě vím, proč ho mám ráda :) On je zkrátka skvělý! ;)
Moc ráda spřátelím, tipuju, že na ikonku mohu dát Sherlocka s Watsonem, ano?

3 Anie Anie | 23. listopadu 2013 v 14:32 | Reagovat

Moc pěkný článek.

4 Andula Andula | 2. prosince 2013 v 20:47 | Reagovat

Jaký má ben vlastně doopravdy vlasy? Černý,hnědý,blonďatý,bílý nebo zrzavý? J8 vim že si je barví ale jaký je má doopravdy.

5 Lucia Lucia | 14. dubna 2014 v 17:09 | Reagovat

Takže ty chceš byť scenáristkou? Pekné, aj mňa láka takýto svet, ale skôr som sa vrhla na "spisovateľskú cestu".
Všetky tie Benedictove vlastnosti, ktoré si vymenovala sú skvelé a so všetkými súhlasním. Možno by sa ich pár ešte aj našlo:)
Tiež by som ho chcela osobne stretnúť a povedať mu, ako sa mi páči všetko, čo robí a ako to robí.
P.S.: Tie vlasy sa u hercov riešia často, ale ja si myslím, že ich má medené...veď na tej fotke z detstva ich má ryšavé a vlasy zvyknú stmavnúť:) Aj ja som bola v detstve blondínka a teraz mám prirodzene tmavohnedé vlasy:)

6 Karolin Karolin | 14. dubna 2014 v 17:25 | Reagovat

Skvěle napsaný životopis! Ten výčet jeho skvělých vlastností je vážně dlouhý, ale sedí to do puntíku. Taky bych se s ním chtěla někdy setkat.

7 Karolin Karolin | 14. dubna 2014 v 17:38 | Reagovat

[5]: Taky mě to táhne tímto směrem, tj. být spisovatelkou, možná novinářkou. Ale rodiče si myslí, že se tím člověk neuživí, tak mi to asi nevyjde.
P. S.: Jeho vlasy mají barvu skořice.

8 Lucia Lucia | 14. dubna 2014 v 18:47 | Reagovat

[7]:S farbou súhlasím:) A čo sa týka toho "neuživenia sa", tak to možno trošku majú rodičia pravdu, lebo sa tým uživia len tí najlepší...preto som vychodila obchodnú, teraz sa trápim na vysokej s vecami, ktoré ma až tak nebavia a do šuplíka píšem, aby som to mohla vytiahnuť v ten správny čas:) Treba skúšať, netreba sa len tak vzdať svojho sna, keby to urobili všetci, ktovie, či by sme mali vôbec elektrinu a či by sme mohli obdivovať Benedicta ako herca a človeka:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
KOPÍROVAT POUZE SE ZDROJEM!
Flag Counter