Martin John Christopher Freeman

3. února 2013 v 17:47 | Petra
Martin John Christopher Freeman se narodil 8. září 1971 v britském městě Aldershot, které se nachází v hrabství Hampshire.
Martin je nejmladší z pěti dětí Geoffreyho a Philomeny Freeman (rozené Norris) - jeho sourozenci jsou (od nejstaršího) - Benedict, Laura, Timothy (Tim) a James (Jamie). Geoffrey Freeman zemřel na infarkt, když bylo Martinovi deset let. Martin, který po rozvodu rodičů bydlel u svého otce, se přestěhoval zpátky ke své matce a nevlastnímu otci.
Martin byl vychován v římskokatolické rodině, což ovlivnilo i výběr škol - Cardinal Newman School (římskokatolická škola v Hershamu), Salesian School [římskokatolická všeobecná střední škola (něco jako gymnázium) v Surrey]. Na později jmenované škole si uvědomil svojí lásku k herectví, a proto přestoupil na Central School of Speech and Drama v Londýně, kde své studium i ukončil.
Martin byl v dětských letech astmatik a operace kyčle ukončila jeho působení v Britském národním squash družstvu, jehož členem byl od 9 do 14 let.
Pochází z umělecky založené rodiny - jeho starší bratr Tim Freeman byl v 80. letech členem pop-art skupiny Frazier Chorus, jeho další bratr Jamie Freeman je hudebník a web designer, bratranec Ben Norris je stand-up komik. Není tedy divu, že se Martin vydal na uměleckou dráhu.
Martin si za svojí sedmnáct let dlouhou profesionální hereckou kariéru zahrál ve filmu, divadle (minimálně 14 divadelmích produkcí), televizi i rádiu.
Poprvé na sebe výrazně upozornil v komediálním seriálu The Office, který během tří let svého vysílání získal mnoho fanoušků. Po The Office následovaly role v Love Actually, The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, Cornetto Trilogy (Shaun of the Dead, Hot Fuzz, The World's End), Nightwatching nebo Wild Target.
Martin byl po mnoho let jedním z nejoblíbenějších a nejmilovanějších hercům v Británii, ale celosvětové renomé získal až po roli Johna Watsona v seriálu BBC Sherlock, která mu kromě ceny BAFTA získala i roli v trilogii The Hobbit. Martin si chtěl Bilba zahrát, ale v té době podepsal natáčení druhé série Sherlocka. Režisér Peter Jackson měl ovšem o Martina takový zájem, že kvůli němu změnil časový harmonogram natáčení. A rozhodně toho nelitoval.
Bylo by ostudou nezmínit krátkometrážní filmy. Martinovo jméno figuruje v celé řadě z nich, také dostal ocenění Visionary Actor Award, která je udělována v rámci ShortsHD Shorts Awards těm, kteří svůj talent vkládají do tvorby inovativních krátkých snímků a vytvářejí filmy, jenž jdou proti trendům v běžných filmech. Ze seznamu mnoha krátkometrážním filmů, ve kterých se Martin objevil zmíním například: I Just Want to Kiss You (ten byl vůbec první), Svengali, HIV: The Musical, The Girl is Mime nebo ten nejnovější The Voorman Problem, který si vysloužil i oscarovou nominaci.
V současné době můžeme Martina vidět v desetidílném miniseriálu americké stanice FX Fargo. A toto léto si vůbec poprvé zahraje shakespearovskou roli - na prknech londýnského divadla Trafalgar Studios se objeví jako Richard III.
Na natáčení televizní filmu Men Only v roce 2000 se seznámil s Amandou Abbington. "Stěžovala jsem si maskérce, že nemám přítele a ona mi řekla, že jeden herec si stežoval na úplně to samé - hledá milou dívku. A v tu chvíli Martin vešel a do mě udeřilo 'Panebože - to je on!'. Flirtovali jsme spolu celý den, a když jsem odešla domů, napsal mi 'Odešla jsi a ještě jsem s tím flirtováním s tebou neskončil. To je trošku neslušné.'. Další den mě pozval na drink a o pár měsíců později, jsem se k němu nastěhovala." Amanda a Martin spolu mají dvě děti - Joea a mladší Grace.
Martin je vegetarián a nemá řidičský průkaz. Jeho velkou láskou je hudba - má sbírku vinylových desek jazzu a soulu z šedesátých a sedmdesátých let. A jeho zpěv jsme mohli slyšet v několika filmech - například v Confetti.
V roce 2011 se Martin účastnil charitativního kriketového zápasu, který měl pomoci obětem zemětřesení v Christchurchi v roce 2011.
Herecká kariéra i jeho život je naplněn zajímavými a fascinujícími projekty i událostmi. Martinova pracovitá, neuvěřitelně vtipná, talentovaná, chytrá, charismatická, dobrosrdečná, sarkastická, upřímná, umělecká a neobyčejná povaha mě nikdy nepřestane udivovat a inspirovat. I když je velmi nepravděpodobné, že se stanu režisérkou nebo scénáristkou, pokud se stane zázrak, bude pro mě obrovskou ctí a potěšením, dostane-li se mi té šance pracovat s Martinem. A pokud nastane ta pravděpodobnější varienta, budu i přesto doufat v setkání a možnost mu poděkovat z očí do očí.
"Žij rychle - zemři mladý. Nikdo to opravdu nechce - Jimi Henrix, Janis Joplin - není to dobré. Chci žít s Amandou až do sedmdesáti. Nikdy jsem nebyl kluk, který by byl darebák, nikdy jsem nedostal výprask nebo jsem se nedostal do vážnějších problémů. Vždycky jsem věděl, kdy se stáhnout se do ústraní."


zdroje. imdb.com
en.wikipedia.org
belfasttelegraph.co.uk
bbcamerica.com
youtube.com
tumblr.com
sherlockology.com
csfd.cz
dailymail.co.uk
biography.com
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ronnie Ronnie | Web | 3. února 2013 v 22:49 | Reagovat

Když ho vidím za mlada, musím se smát :D ale jinak mám Martina moc ráda ;)

2 Rooney Rooney | 3. listopadu 2013 v 22:13 | Reagovat

Super, ale spravila bych rok narození, asi mu není 142 let ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
KOPÍROVAT POUZE SE ZDROJEM!
Flag Counter