20 věcí, které (ne)víte o seriálu Sherlock

7. května 2013 v 12:12 | Petra |  Other SH
PŘEDNASTAVENO
• Martin Freeman hraje bývalého válečného doktora Johna Watsona, sloužícího u Královského armádního zdravotnického sboru. Ve skutečnosti byl Martinův dědeček během druhé světové války zdravotník u 150. polní ambulance, RAMC. Leonard Freeman byl 24. května 1940 během bitvy u Dunkerque zabit při útoku Luftwaffe.
• Benedict Cumberbatch byl jediný herec, který byl pozván na konkurz na roli Sherlocka. Došlo k tomu poté, co ho Steven Moffat a Sue Vertue viděli ve filmu Pokání a Mark Gatiss, který s ním pracoval na filmu Starter for 10, se za něj zaručil. Benedictův konkurz byl uskutečněn v londýnském bytě Beryl Vertue, kde mu podávala čaj a sušenky 'jako paní Hudsonová'.
• (Díl The Great Game) Ve scéně, kde Sherlock zkoumá v laboratoři boty Carla Powerse, byly jeho samostatné záběry natočeny jiný den, než ty s Johnem. Muselo se to takto točit, protože Martin Freeman se zranil poté, co uklouznul po zledovatělých schodech přívěsu produkce.
• Ještě před prvním dílem byl natočen pilotní díl. Ten se BBC tak líbil, že chtěla, aby byl prodloužen na 90 minut (z 60 minut). Musel tedy být přepracován scénář a vše se točilo znova (využilo se toho například k předělání interiéru 221B). Pilot byl uveřejněn pouze na DVD, pustit si jej můžete ale třeba zde. Natáčení pilotu a prvního dílu, jak jej známe my, dělí jeden rok.
• (Díl The Hounds of Baskerville) Pes byl pojmenován Whiskey po psu Marka Gatisse z dětství. Mazlíček Kirstie Stapleton - králík Zvoneček byl naopak pojmenován po dětském mazlíčkovi Iana, manžela Marka Gatisse.
•Steven Moffat zřídkakdy navštěvoval natáčení, a když se tak stalo, obvykle to znamená nějakou krizi. Rodičovství a Doctor Who ho nutí být pryč. Výjimkou bylo, když navštívil natáčení Letu mrtvých v epizodě A Scandal in Belgravia, aby se po několika dnech opět viděl se svou ženou, producentkou Sue Vertue. Produkce pro ně připravila speciální sedačku pro dvě osoby, aby mohli být u sebe, ale Stephen okamžitě usnul.
•Další lidé, kteří - kromě Stevena Moffata - usnuli během dlouhého natáčení scény Letu mrtvých, zahrnují většinu komparzistů a většinu štábu, kteří byli za závěsem v bussines třídě. Jeden z nich ze spánku křičel na prvního asistenta kameramana.
• (Díl The Great Game) Během scény s postarší slepou dámou nedostala herečka svůj text v předstihu. Místo toho se Mark Gatiss přikčil k nohám postele a říkal jí text jako Moriarty, aby její výstup učinil autentičtější.
• (Díl The Blind Banker) Epické hození/chycení pera se podařilo na první pokus, ale muselo se točit znova kvůli problémům s kamerou. Byly potřeba ještě tři další pokusy k úspěšnému natočení. Trik je v tom, že se Benedict dívá do zrcadla, aby věděl, kdy má pero chytit.
• Po odvysílání první série Sherlocka, kontaktoval Steven Spielberg agenta Benedicta Cumberbatche, aby mu nabídnul roli ve filmu War Horse. Benedict roli získal po jednom přečtení. Spielberg jen zřídka přímo nějakému herci nabídne pozvání na casting, ale také zřídkakdy někoho obsadí hned po jednom konkurzu. Magazínu Empire řekl, že udělal výjimku, protože Benedict byl nejlepší verze Sherlocka Holmese na obrazovce, jakou kdy viděl.
• Natáčení The Hounds of Baskerville téměř výhradně probíhalo v noci, což Russelu Toveymu (Henry Knight) přivodilo pocit podobný pásmové nemoci, jak sám řekl. Jednou Benedict Cumerbatch nechtěně zamknul Marka Gatisse a Sue Vertue venku před hostincem, kde bydlel a spal štáb, takže museli spát ve svých autech.
• (A Scandal in Belgravia) Inspirace pro Let mrtvých přišel ze scény, která byla vystřižena z Bondovky 'V tajné službě Jejího veličenstva', kdy Q vysvětluje vlak plný mrtvých lidí tímto: "Vždy můžete mrtvá těla někam dostat".
• Martin Freeman hodně zasahoval do Johnova šatníku, včetně občasného kupování oblečení pro Johna (třeba koupil béžový vlněný svetr).
• Existuje několik vlněných tvídových kabátů Belstaff Milford, užívaných při natáčení, ale Mark Gatiss koupil ten originální použitý v pilotu a dal ho Benedictovi jako dárek.
• (Díl The Great Game) Vrah se měl původně jmenovat "The Limper", herec průměrné výšky, jenž by nosil speciální boty s podpatkem, díky kterým by kulhal. Když se scénář přepracovával, vzpomněl si Mark Gatiss na židovskou legendu o Golemovi - zejména na část, kdy je Golem probrán k životu napsáním hebrejského slova 'emet' (pravda) na jeho čelo a uspán vymazáním prvního písmena, které zanechalo slovo 'met' (smrt). Mark znal Johna Lebara, herce vysokého 221 cm, který si zahrál Golema, kterého už dříve obsadil v League of Gentlemen a Crooked House.
• Sally Donovan hrála v pilotu jiná herečka. Vinette Robinson ji nakonec nahradila poté, co s ní Mark Gatiss v roce 2009 pracoval ve hře Darker Shores (Veřejnosti je dohromady nikdy neviděla. Mark Gatiss po úmrtí své sestry opustil tuto hru)
• (Díl The Hounds of Baskerville) Když se John Watson ptá Harryho Knighta "Jsi bohatý?", na což mu Harry odpoví "Yeah", je to pocta filmu Stevena Spielberga Jaws. Ve kterém, když Brody vidí všechno to high-tech zařízení na lodi Hoopera, se ho zeptá "Jsi bohatý?" a Hooper odpoví "Yeah." V tom samém díle (teda myslím, že to byl tento) John řekne "Mně můžete věřit, jsem doktor.", což je citace ze seriálu BBC Doctor Who. A John v tomto díla nazve Sherlocka Spockem, což je postava ze Star Treku.
• (Díl A Scandal in Belgravia) To, jak Sherlock měří Irene Adler puls nebylo původně ve scénáři, byl to nápad Benedicta.
• Benedict se snaží o štíhlý a kostnatý (vyzáblý) vzhled Sherlocka, takže během natáčení plaval a provozoval Bikram jógu, což je tzv. "horká jóga" cvičící se v sauně (dynamický 90 minutový program 26 póz Hatha jógy (fyzické jógy) a dvou dýchacích cvičení v sále vyhřátém na 42 °C. Každá z těchto póz systematicky připravuje tělo na pózu následující, pořadí se nikdy nemění.) Benedict také řekl, že se snažil vyhnout kouření a pití alkoholu v průběhu natáčení a jí denní dávku medu.
• Podle producentky Sue Vertue, několik známých herců usilovalo o roli v seriálu. Mark Gatiss ovšem řekl, že spíše preferují dát méně známým hercům příležitost, uvedl třeba Benedicta a Andrewa Scotta, kteří byli známí v zábavním průmyslu, ale proslavili se až po Sherlockovi.


zdroje: thecutteralicia.tumblr.com/post/43886713137/20-things-you-may-or-may-not-know-about-bbc-sherlock
cs.wikipedia.org
youtube.com
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ježurka Ježurka | Web | 9. května 2013 v 21:11 | Reagovat

Ty bláho, tak přiznám se, že vím akorát o tom Spilbergovi a o tom, jak si Martin Freeman kupoval některé to oblečení pro roli Johna. :)
Jinak opravdu úžasný článek hodně velice zajímavých věcí jsem se tam dozvěděla. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
KOPÍROVAT POUZE SE ZDROJEM!
Flag Counter