„Jsem zcela určitě střední vrstva… OK, možná jsem vyšší střední vrstva.“: Od Sherlocka ke Star Treku, Benedict Cumberbatch o svém raketovém vzestupu ke slávě

9. května 2013 v 12:12 | Petra |  Interviews BC
PŘEDNASTAVENO
Rozhodla jsem se přeložit rozhovor, který Benedict Cumberbatch poskytl Daily Mail. Vlastně abych byla úplně přesná, jedná se o sadu rozhovorů, které s Benem měla Amy Raphael.
Překlad mi dal velkou práci, proto prosím o kopírování pouze se zdrojem. Omlouvám se také za možnou nesrozumitelnost, doufám, že tam těch nejasností moc nebude. A také doufám, že Vás délka neodradí od přečtení. Dozvěděla jsem se opravdu spoustu zajímavých věcí.
Benedict Cumberbatch se upřeně dívá na video ječících fanoušků na svém mobilní telefonu.
Ten zvuk je ohlušující. Podává mi telefon.
"Byl jsem poprvé v Tokyu a bylo tam 600 fanoušků, kteří mě vítali na letišti."
Vypadá zmateně, jako by na maličké obrazovce sledoval, jak se vyvíjí život někoho jiného.
"Kamarád mi řekl, že se těší, až přijdu propagovat Star Trek Into Darkness a navrhl mi, abych si vzal něco hezkého, takže jsem na sebe hodil své nejlepší sako a křiklavé tričko. Byl jsem velmi rád, že jsem to udělal. Bylo to jako, když Beatles přijeli poprvé do Ameriky."
Cumberbatch je čerstvý z letadla do Tokya a trošku dezorientovaný, když jsme poprvé mluvili loni v prosinci, ale stále v rauši ze skutečnosti být brán jako hvězda v galaxii tak daleko, daleko od domova.
V průběhu tří dlouhých rozhovorů během následujících měsíců tento krajně uzavřený herec, hvězda Sherlocka a War Horse a teď jedno z největších jmen v britském filmu, dává Eventu svůj doteď nejvíce odhalující rozhovor.
Otevřeně mluví o přizpůsobování se slávě - " Myslím si, že zájem o mě je nudný a zároveň agresivní - někdy se s tím vyrovnávám dobře a někdy si to silně uvědomuji."
Také odhaluje míru kázání, kterého se mu stále dostává v této zemi za reputaci 'nóbl dítě' (Cumberbatch byl soukromě vzděláván na Harrow).
"Někdo bude vždy nesnášet to, co řeknu. Vždycky bude někdo, kdo bude házet špínu na můj koňský obličej, nevyslovitelné jméno, mizerné herectví."
"Nikdy jsem nepopíral mojí výchovu. Mluvení o mé [společenské] vrstvě mě děsí. Neexistuje žádný způsob, jak vyhrát. Buď narazíte za to, že jste nadutí a nevděční, když si na to stěžujete a když to akceptujete, tak vás lidi berou jako arogantního a protekčního spratka."
"Říkají, že bych se měl přestěhovat do Ameriky, když nemám rád ty nepříjemnosti. Ale já miluji Londýn. Kulturně tam je moje srdce a duše, stejně jako moje kořeny. Dostávám rozmanitou práci, za kterou by jakýkoliv herec v Americe zemřel."
Cumberbatch má silné citové pouto s hlavním městem. Když byl 7. 7. 2005 v Londýně bombový útok, cestoval ze západního Londýna autobusem.
"Všichni v mém autobuse byli ve stavu paniky"
"Slyšeli o bombě v jiném londýnském autobuse v Tavistock Square a začali běhat jeden přes druhého. Byly tam děti, byly tam ženy, byl to opravdu boj dostat se dolů po schodech."
Smrti byl mnohem blíž pět let před bombovými útoky. Natáčel televizní sérii jménem To The Ends Of The Earth v jižní Africe, když byl on a dva kolegové herci uneseni.
Skupina šesti mužů je svázala, prošacovala je pro zbraně a cennosti a odvezla je do buše.
Bylo jim nařízeno, aby si klekli a sundali boty. Byli dáni do pozice na popravu a pod hlavy jim byl dán polštář, aby utišil jakýkoliv výstřel.
Cumberbatch si myslel, že zemře.
"Uvědomil jsem si, že nezaleží na tom, jak jste v životě milování, zemřete osamoceni."
Nakonec byli propuštěni uprostřed noci a běželi do malého motorestu pro kamiony pro pomoc.
"Pořád mám jizvu," - ukazuje na drobné bílé znamení na svém vnitřním zápěstí u hodinek- "kde jsem byl svázaný. Bylo to děsivé. Další ráno jsem se probudil jako svobodný muž se sluncem na tváři a brečel jsem. Myslel jsem si, že už nikdo neucítím znova teplo."
Narozen v Londýně v roce 1976 britským televizním hercům Timothy Carltonu (původně Cumberbatch, od nějž upustil) a Wandě Ventham, Cumberbatch byl vyučován v přípravné škole v Sussexu, poté na Harrow School předtím, než zamířil na University of Manchester, kde studoval divadelní umění. Vrátil se do Londýna, aby navštěvoval London Academy of Music and Dramatic Art.
V březnu, v den South Bank Awards, kde si Cumberbatch převezme cenu TV drama za Parade's End, jsme mluvili po telefonu. Ptala jsem se ho, jestli ho trápí ta věc s vrstvami ve Státech.
"Nikdo tam tak nemyslí. Je to spíše o tom, jak dobrý jste ve své práci."
"Byl jsem zoufale hrdý na mé rodiče za poslání do Harrow. Byla to pro ně obrovská zátěž. Byli pracující herci, kteří nikdy nevěděli, kdy může přijít další výplata."
Zavolal mi zpátky po předávání, když jel domů v taxíku.
Slyšela jsem ho, jak platí řidiči (dal spropitné a řekl několikrát "děkuji"), neobratně zápolil s klíči, když si odemykal byt rodičů, smál se sám sobě za to, že není schopný dělat víc věcí na jednou a potom zakřičel na svou mámu, že dělá rozhovor, a že přijde a pozdraví, až skončí.
"Moji rodiče pro mě chtěli to nejlepší. Nebyl jsem poslán do školy, kam chodil můj otec. Nejsem ze šlechtického rodu. Jedna z nejlepších věcí na tom být hercem je to, že je to meritokracie*."
[*tzv. vláda nadaných, politická filosofie, která rozděluje moc mezi jednotlivce podle jejich schopností]
"Lidé zkoušejí najít nějaký vzor, protože Tom Hiddleston, Eddie Redmayne a Damian Lewis a já byli soukromě vzděláváni."
"Ale James McAvoy, Michael Fassbender a Tom Hardy soukromé školy nestudovali, ale jsou stejně talentovaní. Je prostě povrchní snažit se vytvořit elitu z herců, kteří studovali soukromou školu."
"Jsem zcela určitě střední vrstva, myslím si. Vím, že by se někteří dohadovali, ale já nejsem horní vrstva. Horní vrstva pro mě znamená, že jste buď narozeni do bohatství, nebo jste členy královské rodiny."
Pauza. "OK, možná jsem vyšší střední třída."
Jedináček Cumberbatch miloval být poslán do školy. "Moje přípravná škola byl ráj. Bylo to jako být na prodlouženém prázdninovém táboře plném malých bratrů."
"Najednou jsem měl rodinu kluků. Byli to výtržnosti. Zažil jsem tolik legrace. Moji rodiče viděli, že jsem šťastný, takže jsem odešel na Harrow."
Jeho rodiče byly podporující. A docela bohémští. Byl domácí život trochu přehnaně afektovaný festival [??? luvvie-fest]?
Směje se "Byly tam pytle na sezení, ale nebylo to jako, "Hej lidi, pojďme se potloukat a mluvit o sexualitě" když mi bylo pět."
Cumberbatch je přesný opak, Vyrostl pod ostražitým dohledem novinářů, a přesto jim často vychází vstříc. Je chytrý a vtipný, ale také odtažitý.
Je vysoký, štíhlý, bledý, s vystouplými lícními kostmi a zářícíma zelenýma očima. On je, jak svědčí jeho životopis, schopný vypadat nedůvěřivě, děsivě a, podle akrů internetového prostoru věnovanému tomuto konkrétnímu rysu, pekelně sexy.
Má ten samý zvláštní, fascinující druh krásy jako Tilda Swinton.
Od jeho první hlavní role v televizi, v Hawkingovi, dramatu BBC z roku 2004 o mladých letech nejznámějšího žijícího vědce Profesora Stephena Hawkinga, byl Cumberbatchův růst popularity rychlý a vytrvalý, každé následující vystoupení přinášelo něco nového a neočekávaného.
ZÁPORÁCI NA VELKÉM PLÁTNĚ: vlevo: Benedict jako Paul Marshall v Pokání, vpravo: jako Peter Guillam v Jeden musí z kola ven
Měl vedlejší role ve Starter For 10 a Atonement předtím než hrál spolu s Tomem Hardym v Stuart: A Life Backwards, kde ztvárnil spisovatele dokumentujícího život mentálně proměnlivého bezdomovce.
Ale patřičnou hvězdou se stal v roce 2010, kdy se poprvé na BBC1 objevil Sherlock.
Cumberbatch je v televizi oslnivý. Exceluje jako ironický, nervózní, moderní Sherlock Holmes vedle Martina Freemana jako Dr Watsona a podal mistrovský výkon jako Christopher Tietjens v okázalém pětidílném televiznímu dramatu Parade's End z minulého léta.
Na velkém plátně, se stává s každým filmem lepším a větším (a zlejším). Hrál Majora Stewarta, oddaného důstojníka kavalérie, ve War Horse, epickém díle z první světové války od Stevena Spielberga, a jako další se objeví jako padouch v sci-fi trháku JJ Abramse Star Trek Into Darkness.
Abramsův návrat Star Treku byl komerční hit i hit u kritiků, vydělal celosvětově $385.7 milionů. Into Darkness s rozpočtem $185 milionů, je jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku.
Pyšní se třemi britskými herci: Cumberbatchem jako zlým Johnem Harrisonem, Alice Eve jako sexy molekulární bioložkou Dr Carol Marcus a hvězdou Shaun Of The Dead Simonem Peggem, který podruhé hraje svojí roli nepředvídatelného skotského inženýra Scottyho.
Byl Trekkie** jako kluk? "Pamatuji si, že jsem sledoval Star Trek, ale nebyl jsem fanatik. Byly jiné programy, o kterých jsem vždycky říkal mamce, že je chci sledovat. Hlavně Knight Rider, The A-Team, občas Buck Rogers a, kupodivu pro dítě, Pobřežní hlídku."
[**fanoušek Star Treku]
Byla Pamela Anderson první idol? Zvedne obočí "Stará dobrá Pammy!"
Cumberbatch vypadá ve filmu k nepoznání, s obarvenými černými vlasy a vesmírnými obtaženým oblekem. Svojí postavu nazývá "domácím teroristou" a "zbraní hromadného ničení".
"JJ chtěl, aby Into Darkness odrážel hrozbu terorismu v opravdovém světě. Star Trek vesmír je naprosto totožný s naším moderním světem. Je tady spousta pozemských ohrožení."
Traumata z bomb v Londýně a únosu v jižní Africe dali Cumberbatchovi jeho vlastní zkušenosti s "pozemskými ohroženími" ze kterých ve filmu čerpá, stejně jako z jiné dramatické příhody, která se stala v jeho roce volna*** po Manchester University.
[***rok volna studenta po ukončení střední školy a před nástupem na univerzitu trávený cestováním ap.]
Učil angličtinu v tibetském (mužském) klášteře a, během své týdenní pauzy, šel v Nepálu na túru se čtyřmi přáteli. Nebyli oblečeni v pravém turistickém oblečení a neměli dostatek peněz na průvodce.
"Měli jsme výškovou nemoc a amébní úplavici. Den a půl jsme byli ztraceni, trmáceli jsme se v noci a vymačkávali mech, abychom získali vodu. Spali jsme ve zvířecí chýši, která zapáchala po trusu a měli jsme halucinogenní sny díky amébní úplavici."
Sledovali trus jaků, aby znovu našli civilizaci. Tyto zkušenosti, říká, mu dali novou vděčnost za domov.
HRDINOVÉ: zleva: Válečný kůň, Konec přehlídky, Až na konec světa a Sherlock
"Včera jsem letěl zpátky z Tokya, přes Los Angeles, a hrozně mě to bavilo, letět mezi mraky a vidět moji Anglii. Cítil jsem se tak šťastně. Bylo to ta nejkrásnější zimní krajina, poprášená sněhem."
"Ve stejném zorném poli jako obří nákupní park byl kostel Norman a nějaké obrovské hromady obklopené lesy a příjezdová cesta. Všednost a impozantnost, staré s novým."
"Mám štěstí, můžu žít tady a pracovat ve Státech. Můžu si prostě sbalit tašku a jít."
Zeptala jsem se ho, jaké byl dítě. Neodkážu si ho představit, jak vyvádí neplechu. Zdá se být příliš rozumný.
"Samozřejmě, že jsem byl nezbedný! Každý dítě je nezbedné. Dostal jsem se do nejrůznějších potíží jako dítě překračováním meze. Žádné ilegální potíže, ale blbnutí.Ne víc, než kdokoliv jiný, myslím. Nebyl jsem násilník [šikanátor], ani jsem zoufale netoužil po pozornosti."
Byl studijní typ? "Měl jsem problém se soustředit. Pravděpodobně jsem měl Syndrom poruchy pozornosti nebo něco na pomezí toho. Vždycky jsem se předváděl, dělal hloupé zvuky. Učitelé si uvědomili, že můžu jít po jedné ze dvou cest: být kreativní nebo destruktivní."
"Byl jsem učiněn prefektem**** a to mě zklidnilo. Uvědomil jsem si, že jsem byl respektován, a že potřebuji vrátit ten respekt."
[****starší student dohlížející na mladší studenty]
Trochu trapná pauza. "Bože, já nevím. Tohle se zdá, jako bych byl na psychiatrické pohovce!"
Mělo to být jedináček nějaký vliv na to, jak si představuje budoucí rodinný život?
"Byl jsem šťastný jako jedináček, ale vždycky jsem chtěl být část velké rodiny."
"Rád bych měl děti. Všichni chtějí vědět, kdy se usadím a kdo bude paní Cumberbatchová. Nemůžu se dočkat, až bude dělat rozhovor jako tento a budu mluvit jen o svém dítěti."
"Moje nevlastní sestra - dcera mé matky z jejího prvního manželství - měla dítě, když mi bylo asi 11. Myslel jsem si, "No teda, to je neuvěřitelné, oni přicházejí v o tolik menších velikostech!" Byl jsem zvyklý jen na mojí skupinu bratrů v přípravné škole."
"Byl jsem vždycky ten jeden na večírcích, který se postaral o mladší děti. Opravdu jsem si to užíval. Stal jsem se kmotrem rodinné kamarádce, Emmě Vansittart, když mi bylo 14 nebo 15. Emma pro mě byla jako kmotra. Ve skutečnosti, byla moje první zamilování."
Cumberbatchova současná životní láska je zahalena větší mlhou než Holmesův Dartmoor, ale neodpovídá na žádné otázky na toto téma. Byl spojován s různými módními návrhářkami a herečkami, ale žádné jméno nebylo trvalé.
Má zcela zřejmě blízko ke své rodině, a nedávno se přestěhoval zpátky ke svým rodičům, zatímco je jeho byt v severozápadním Londýně rekonstruován.
Netrápí se tam. V jeho vlastním bytě se stali 'incidenty' - včetně líčené příhody s fanatickou fanynkou na Twitteru, když jedna z jeho sousedek tweetovala poté, co ho viděla přes jeho průsvitné závěsy.
Co dělal? "Zřejmě jsem si sundal košili, a pak jsem si nandal košili."
Jeho kamarádka se zdvořile zeptala, jestli by nemohla přestat tweetovat jeho každý pohyb. Jako omluvu mu upekla dort.
"Kvůli Sherlockovi se snažím se hlídat svoji postavu, jinak bych si ten dort s chutí dal."
Cumberbatch nepoužívá sociální média.
"Jak jste slyšela v průběhu těchto rozhovorů, odbíhám od tématu. Tweetování by mi nešlo přirozeně a chci vynaložit svojí energii na práci."
Má více než dostatek práce. Pro začátek třeba The Fifth Estate, kde hraje Juliana Assange, zakladatele WikiLeaks.
Popletl si někdy postavy?
"Nemyslím, že najednou začnu mluvit australským přízvukem, když hraju Sherlocka Holmese jenom proto, že Assange je Australan."
Star Trek Into Darkness posune Cumberbatchovu kariéru o stupínek nahoru, ale je to třetí série Sherlocka, ze které jsou britští fanoušci neklidní. Podle jeho matky, je to také role, která je Cumberbatchovi nejbližší.
"V Sherlockovi toho ze mě vidí hodně, což jí rozesmává a zároveň je to trochu trapné. Myslím si, že je to v mém pobíhání kolema v mé netrpělivosti."
Taky je to pravděpodobně jeho nejnáročnější role - co se týče přinejmenším učení se textu.
"Když jsem byl mladší, musel jsem strávit dvojnásobek času učením se francouzských slovíček. Snažil jsem se to naučit nazpaměť. Na natáčení jsem měl krizi.Což je trapné a ostudné."
Druhá série Sherlocka skončila zdánlivou smrtí detektiva, přesto byl spatřen v závěrečné scéně.
"Sherlock je naživu - to není přízrak. Bylo by velmi podivné, kdybychom viděli Watsonovi do hlavy a byl by to obrázek jeho samotného odcházejícího od Sherlockova hrobu, a pak bychom se hned vrátili k záběru na Sherlocka."
Třetí série pokračuje v příběhu.
"Je to parádní první epizoda. Nemůžu se dočkat, až to lidi uvidí. Opravdu strhující. Je toho hodně k zodpovězení."
Není si jist o čtvrté sérii Sherlocka - a poslední zvěsti mluví o tom, že by mohl po svém kamarádovi Mattu Smithovi převzít postavu Doctora Who - ale jemu se líbí představa trvajícího spojení s detektivem.
"Rád bych ho viděl, jak se mnou stárne. Možná bychom ho mohli znovu navštívit třeba jenom na jeden nebo dva díly. Za předpokladu, že Martin Freeman a já budeme mít čas ve stejnou dobu."
Jeho matka v pozadí křičí jeho jméno. Omlouvá se za 'brebentění'. Potom si vzpomene na jednu poslední historku.
"Poprvé jsem byl v LA loni na Oscarech a skončil jsem na Madonnině večírku. Na baru jsem potkal Davida Beckhama a řekl "Ahoj Davide, rád tě poznávám, hraju Sherlocka v televizi u nás doma."
"Řekl, "Ó jo, pěkné. Myslím, že jsem to viděl." Lidé se na mě teď dívají, jako jsem se já pravděpodobně tehdy podíval na Davida Beckhama u baru. Tohle všechno je pro mě nové a bizardní, ale přizpůsobil jsem se tomu."
A nakonec, je pryč, smějící se absurditě svého nového života.
Gratuluji za úspěšné přečtení do konce a přežití mého překladu :)
Doufám, že jste se tak jako já dozvěděli několik zajímavých věcí z Benedictova života.


zdroje: http://www.dailymail.co.uk/home/event/article-2314671/Star-Trek-returns-Benedict-Cumberbatch-boldly-goes-Sherlock-Trekkie.html
cs.wikipedia.org
csfd.cz
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Grace Grace | E-mail | Web | 10. května 2013 v 15:48 | Reagovat

Netušila jsem, že má Benedict tak dobrodružnou minulost. Doufám, že bude hrát další skvělé role a hlavně natočí tolik dílů Sherlocka, jak jen to bude možné. Pěkný článek :-)

2 Petty Petty | Web | 10. května 2013 v 19:35 | Reagovat

Naprosto dokonalé, přečetla jsem si spoustu věcí co sem netušila a nemusíš se bát o překlad, je vážně dobrý :)

3 elementary-sh elementary-sh | E-mail | Web | 21. září 2013 v 19:53 | Reagovat

"Zřejmě jsem si sundal košili, a pak jsem si nandal košili." :D Být neustále sledován musí být k zbláznění, nervově bych to vydržela tak pět minut. Ten článek se ti povedl, zase jsem se dozvěděla něco nového :)

4 SH SH | 25. října 2013 v 19:15 | Reagovat

[3]: Já bych to nevydržela ani těch 5 minut!

5 angelikam angelikam | E-mail | Web | 10. listopadu 2013 v 21:38 | Reagovat

Super článok, obdivujem tvoj preklad a aj obsah je plný nových informácii. Tvoj blog je najlepší, aký som čítala :)

6 elementary-sh elementary-sh | Web | 13. ledna 2014 v 19:22 | Reagovat

On byl unesen? Většinu toho jsem vůbec netušila, úžasně informativní článek. Líbí se mi ten moment, kdy jde domu a křičí na maminku :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
KOPÍROVAT POUZE SE ZDROJEM!
Flag Counter