Neočekávaná trofej

27. května 2013 v 12:12 | Petra |  Interviews MF
Přeložila jsem rozhovor Martina Freemana s Ollym Richardsem z magazínu Empire. Jenom upozorňuji, že některé věci zní v češtině dost divně a omlouvám se za možnou nesrozumitelnost.

"V současné době sedí na mé kredenci s mojí skromnou malou kolekcí." říká Martin Freeman o umístění své Jameson Empire Award za Nejlepšího herce, která ho viděla zvítězit mimo jiné nad Danielem Day-Lewisem a Craigem. Mluvili jsme spolu tři dny po jeho vítězství, jakmile kocovina zmizela a podařilo se mu dát si pauzu od filmování třetí série Sherlocka (o tom více později). "Byl jsem velmi potěšen a velmi překvapen, že jsem vyhrál, zejména s ohledem na konkurenci," říká 41letý herec. "Stále si nejsem úplně jist, jestli je to zasloužené, ale beru to… Vždycky můžete změnit vítězství v porážku, ale musím říct, že je to od lidí, kteří milují film, a jakkoliv se to snažím zlehčovat, musím to brát jako obrovskou čest."
Film za který získal cenu, Hobit: Neočekávaná cesta, byl obrovský hit, vydělal celosvětově více než miliardu dolarů, i když ohlas kritiků byl smíšený. "Jediné, co můžu říci, je to, že je velmi potěšující, že lidé, kteří se na to šli podívat, si to opravdu užili," říká Freeman. Je to zdaleka největší film jeho kariéry - třebaže poukazuje, "Myslím si, že by byl největší pro 99,9% lidí, protože většina herců nenachází sama sebe v takové situaci" - ale říká, že mu to život nezměnilo tak, jak si média před zveřejněním myslela. Stále může jít po ulici, aniž by ho obklopili fanoušci posedlí Středozemí a chtěli mu padnout k jeho malým chlupatým nohám. "Nikdy jsem nečekal, že se to stane. To byl spíše názor jiných lidí. Nepřicházel jsem do rozhovorů a neříkal jsem všem, jak se můj život změnil… Nezdá se, že by to byl tak velký rozdíl. Žiju v Británii a lidé tady stejně vědí, kdo jsem. Myslím si, že čas ukáže. Možná až budu příště v Kuala Lumpur, bude to velmi odlišné."
Freeman už byl známý předtím, než byl obsazen do role Bilba. Od jeho prvního úspěchu v Kanclu před 12 lety, přes Lásku nebeskou a jeho roli Watsona, oceněnou cenou BAFTA, v hitu BBC Sherlock, je už dlouho na mírném vzestupu k úrovni skoro národní poklad, spíše než raketovém vzestupu náhlého úspěchu. "Bylo mi řečeno [o tom, jak se jeho život změní] před různými stádii mé kariéry," vysvětluje. "Že nebudu už moci chodit po ulici, což někdy byla pravda a někdy ne. Mám docela rád chození po ulici, jezdění metrem a tohle všechno, a pořád to dělám, a rád bych v tom i pokračoval. Jsem docela rád, že nejsem mánií, kamkoliv jdu."
S prvním dílem trilogie za ním, Freeman se připravuje na to, skočit zpátky do propagační jízdy druhé části jménem Šmakova dračí pouť. Peter Jackson zrovna začal s předpremiérou prvních záznamů z filmu, kde patřičně představuje zlato-milujícího draka Šmaka, i když z toho Freeman ještě neviděl ani sekundu. "Peter mi poslal mail, kde mi pogratuloval k ceně a já jsem řekl "Doufám, že budu moct něco z toho vidět, až se tam vrátím."" Při otázce co očekává od druhé části, je Freeman trochu ztracen. "Víte, já si skutečně nepamatuji všechno z druhého filmu," říká, smějíc se. "Útěk v sudech [od elfů] byla legrace, takže se těším, až uvidím, co z toho vyleze. A samozřejmě se těším, až uvidím Šmaka… Neviděl jsem z něj nic, kromě nějakého předběžného náhledu a zvukovou stopu (hrtanu Šmaka, Benedicta Cumberbatche)."
Freeman a Cumberbatch spolu stráví strašně času během roku 2013. Kromě Hobita, právě natáčejí The Empty Hearse, první ze tří nových epizod Sherlocka. "Opravdu vám o tom nemůžu nic říct," odpovídá Empire na jejich pokus dostat z něj nějakou informaci o tom, jak nová série vyřeší vyvrcholení druhé série - falešnou smrt hrdiny. "Vždycky nechávám diskuzi o tom, co může být prozrazeno Stevenu Moffatovi a Marku Gatissi, protože jsou scénáristé a doslova mí šéfové… Můžu vám říci, že první scénář je Marka Gatisse a je velmi dobrý. Musíme dostát očekávání po předchozích dvou sériích. Chceme se stále zlepšovat a nechceme usnout na vavřínech, což by bylo velice snadné."
Možná ještě více než Hobit je role Watsona to, co definuje Freemanovu kariéru "Reakce byla rozdílná od jakékoliv práce, kterou jsem kdy dělal. Dostal jsem několik skvělých reakcí na práci, na kterou jsem velmi hrdý, ale nemyslím si, že by to překonalo Sherlocka z hlediska kritiky a počtu lidí, kteří to sledují - a jen celkový pocit, že jste v mále Beatlemanii," vtipkuje. "Od první epizody lidé říkali, že je to jejich oblíbený pořad, jako by běžel už spoustu let. Bylo několik zpráv o tom, že Cumberbatch potvrdil čtvrtou sérii, ačkoliv Freeman říká, že je to nadsazené, a toto odhalení byl 'speciál Benedicta Cumberbatche'. Ale nemá žádné námitky k pokračování.
"Věřím, že věci by se měli dělat tak dlouho, jak je lidé milují, a vše co mohu říct, je to, že tenhle pořad opravdu miluju. Myslím si, že jsem to udělal celkem jasné, když jsem (původně) odmítl Hobita, abych mohl dělat Sherlocka (díky konfliktům s natáčením). Cítím se k tomu velmi loajální a rád to dělám… tak dlouho jak to budou chtít dělat a tak dlouho jak to budeme chtít dělat my všichni. Poznáte, jaký typ scénáře se vám líbí, když tohle nějakou dobu děláte a mně se opravdu tenhle scénář líbí. Nevím, jestli budu tohle dělat, až mi bude 90, ale v dohlednu jsem obrovský fanoušek tohoto pořadu."
Říká to něco o ohromnosti Freemanových současných projektů, že jeho jiný velký filmu roku 2013 se zdá v porovnání s nimi komorní. V The World's End hraje Freeman jednoho ze skupiny pěti přátel (ti další jsou Simon Pegg, Nick Frost, Edgar Wright, Paddy Considine a Eddie Marsan), kteří se znovu sejdou po 20 letech, aby zopakovali legendární flám, a zjišťují, že se to náhodou shoduje s potencionálním vyhlazením světa. "Jsem ten staromódní, a trochu nadřazená součást skupiny," říká Freeman. "Moje postava si myslí, že jsou příliš staří na to, aby se chovali stejně jako před dvaceti lety. Ale myslím si, že se přidal k jízdě, protože je zvědavý. Je to realitní agent a slightly flash and up himself [opravdu nemám ponětí, co tohle znamená]."
Takže během 12 měsíců uvidíme Martina Freemana, zachraňujíc Středozem; nejlepší analytickou mysl v moderní fikci od sebe sama, a (doufejme) zachrání svět. Možná je mezi nimi mrňous, ale nikdo z nominovaných v kategorii Nejlepší herec nemůže požadovat větší hrdinství než toto.

image host image host image host


zdroj: Empire, June 2013
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
KOPÍROVAT POUZE SE ZDROJEM!
Flag Counter