83 let od úmrtí Sira Arthura Conana Doyla, narozeniny Johna Watsona

8. července 2013 v 12:02 | Petra |  Other SH
Včera proběhla dvě významná výročí pro fanoušky světa Sherlocka Holmese. Začněme s tím pochmurnějším.
Včera to bylo 83 let od úmrtí Sira Arthura Conana Doyla. Tento britský spisovatel zcela jistě nepotřebuje představovat. Narodil se před 154. lety, 22. 5. v Edingburghu, původním povoláním lékař, jenž proslul především jako tvůrce Sherlocka Holmese a Dr. Johna Watsona. Působil také jako válečný zpravodaj, byl aktivní v politice, věnoval se sportu - jeden z prvních britských automobilistů, propagoval počínající lyžovaní - a ke sklonku života se zabýval spiritualismem, což ovlivnilo i jeho literární díla. Zemřel v Crowborough na selhání srdce.

Teď přejdeme k mnohem veselejšímu výročí - včera by oslavil 161. narozeniny Dr. John Hamish Watson, věrný společník geniálního detektiva. Watson se po zranění v Afgánistánu, kde bojoval ve jménu Jejího Veličenstva o kolonie, vrací zpátky do Londýna, kde se seznamuje s Sherlockem Holmesem. Společně sdílejí byt 221B Baker Street a bojují proti zločinu. V Podpisu čtyř se Watson seznamuje s mladou guvernantkou Mary Morstan, se kterou se později ožení, což samozřejmě znamená odstěhování se z Baker Street. Ani to mu ale nezabránilo v pravidelném navštěvování svého nejlepšího přítele.
Představitelů Johna Watsona je mnoho, např.: Edward Hardwicke, David Burke, André Morell, Nigel Bruce, Kenneth Welsh, Vitalij Solomin, Earle Cross, Jude Law a samozřejmě i Martin Freeman. Tato postava se dočkala i nělika ženských verzí, nejznámější je asi ta nejnovější - Joan Watson v podání Lucy Liu (Elementary). Watsonové z let minulých ale vlastně ženské verze Watsona nebyly, jednalo se o jeho potomky.


zdroje: tumblr.com
cs.wikipedia.org
bakerstreet.wikia.com
en.wikipedia.org
edna.cz/sherlock
facebook.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 tomato tomato | E-mail | Web | 8. července 2013 v 16:04 | Reagovat

Správně...každý Holmes potřebuje Watsona. Bez něj by to nebyl Holmes :))
Sir Arthur Conan Doyle je jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů. Zbožnuji když učitel používá v hodině přirovnání: Ty jsi jako můj Watson. Já si oblíbila Watsona nejvíc v podání Martina Freemana.

2 Christina Violet Christina Violet | 8. července 2013 v 18:13 | Reagovat

Dle mého je Sir Arthur Conan Doyle jedním z nejlepších spisovatelů vůbec.Jeho díla byla oblíbená v minulosti, jsou oblíbená i dnes a věřím, že oblíbenost vytrvá i do budoucna.Doktor Watson je samozřejmě nepostradatelný, v několika málo příbězích, které vyprávěl sám Holmes a ve kterých se Watson nevyskytoval opravdu chyběl...

3 Claire Claire | Web | 10. července 2013 v 13:47 | Reagovat

tak to všechno nejlepší výtečnému doktoru Watsonovi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
KOPÍROVAT POUZE SE ZDROJEM!
Flag Counter