Recenze: Frankenstein

12. července 2013 v 20:20 | Petra |  Reviews
Plna dojmů ze včerejška se s vámi dělím o svůj zážitek ze záznamu divadelní hry Frankenstein.

FRANKENSTEIN
Režie: Danny Boyle
Scénář: Nick Dear (podle stejnojmenného románu románu Mary Shelley)
Délka: 110 minut
Hrají: Benedict Cumberbatch, Jonny Lee Miller, Ella Smith, John Killoran, Steven Elliott, Karl Johnson, Daniel Millar, Lizzie Winkler, Andreea Padurariu, William Nye, George Harris, Naomie Harris, Daniel Ings, Martin Chamberlain, Ella Smith, John Stahl, Mark Armstrong, Josie Daxter

Obsah (OBSAHUJE SPOILERY!): Monstrum se 'rodí' a snaží ovládnout své tělo, po několik marných pokusech se mu podaří vstát a následně i chodit. Když jeho stvořitel - Victor Frankenstein - zjišťuje, že Monstrum skutečně žije, vyžene ho.
Monstrum je ztraceno v ulicích Ingolstatu, kde se setkává s opilými občany. Prostitutka Gretel volá o pomoc a její klient, zděšen při pohledu na Mosntrum, utíká. Gretel poděkuje, když ale pohlédne do jeho obličeje, zděsí se také a uteče. Monstrum mimo to schytává několik ran od občanů, kteří po něm hází kameny. Svítá a Monstrum je z toho v úžasu, stejně jako když poprvé zažije kapky deště. V kapse pláště nachází Victorův deník. Dva žebráci si připravují králíka, ale jsou vystrašeni při pohledu na Monstrum a utíkají. Mostrum dá ruku do ohně, ale zjistí, že to bolí. Když spořádá králíka, oba žebráci se vrací a zbijí ho.
Na samotě, opouští Felix svého slepého otce, vydává se totiž se svojí ženou Agátou na pole. DeLacey hraje na kytaru, která učaruje Monstrum a to se vkrade do příbytku. Když DeLacey zjistí, že je někdo vevnitř, řekne mu, ať si vezme, co chce. Pochopí, že jeho návštěvník nejspíš neumí mluvit, ale Monstrum pronese svoje první slova - Odprejskni! - která slyšel z úst žebráků.
DeLacey učí Monstrum mluvit a psát. Po několika týdnech je schopen celých vět a dokonce umí nazpaměť pásáž z Paradise Lost od Miltona. Zažívá také svojí první zimu a jaro. Monstrum říká, že ho lidé nesnášejí, protože není tak atraktivní jako Agáta. DeLacey mu říká, že je dobrý člověk a někdo ho bude milovat. Sní o ženské partnerce, která by byla vytvořena stejně jako on. DeLacey chce představit Monstrum Agátě a Felixovi, to ale odmítá. Monstrum z Victorova deníku zjišťuje, že se nachází v Ženevě. Agáta s Felixem se vrací a Monstrum vyhání. Monstrum se mstí a DeLacey, Agáta a Felix shoří v plamenech.
Nedaleko Ženevy si snoubenka Victora, Elizabeth Lavenza, hraje s jeho bratrem Williamem na schovávanou. Monstrum se objevuje a nachází Williama a ptá se ho po muži jménem Frankenstein. Když Mosntrum zjišťuje, že William je jeho bratr, unese ho. Tu noc je William nalezen mrtvý, spolu s několika výtržky z Victorova deníku. Tomu dochází, kdo za tímto činem stojí a vydává se své dílo najít. Nachází ho vysoko v Alpách a je udiveň jeho fyzickou i psychickou zdatností. Uzavřou dohodu: Victor vytvoří Monstru ženskou partnerku, Monstrum s ní pak odejde z Evropy a už se nikdy nevrátí.
Svatba se musí odložit a Victor se vydává do Skotska. Ewan a Rob mu ukáží jeho příbytek a za pravidelnému přísunu peněz mu dodávají mrtvoly - mladé ženy. Oba žijí v domnění, že se Victor snaží nalézt lék na všechny nemoci.
O měsíce později je Victorovo dílo téměř dokonáno. Ve snu se Victorovi zjevuje jeho bratr. Victor mu vypráví o svém dětství - jak se snažil přijít na to, odkud pochází jiskra života. Objevuje se Monstrum a William mizí. Victor odhaluje jeho výtvor. Monstrum se okamžite zamiluje a žádá Victora, aby ji přivedl k životu. Victor nemůže uvěřit, že má Monstrum duši a je schopen lásky více než on. Naoko řekne, že ji dokonči, opak je ale pravdou. Místo toho ji zničí.
Po svatbě se Elizabeth připravuje do postele, když v tom se ve dveřích objeví Victor s pistolí v ruce. V celém domě jsou stráže a hlídají. Victor Elizabeth odhalí své tajemství a slíbí ji, že až Monstrum zničí, vrátí se za ní. Elizabeth zůstává v ložnici sama. když se objeví Monstrum. Požádá ji, ať nekřičí. Slibuje jí, že jí neublíží a vysvětluje jí, jak ho Victor opustil. Elizabeth si myslí, že je mimořádný. Monstrum se od lidí naučilo mnoho věcí, mezi něž patří k lhaní. Zabije Elizabeth a u toho kříčí: "Teď už jsem muž.".
Na polárním kruhu nacházíme Monstrum a omrzlého a vyčerpaného Victora. Monstrum říká, že nežádal o to, být stvořen a jediný člověk, který mu kdy projevil lítost byla Elizabeth. Monstrum si myslí, že Victor je mrtev a prosí o smilování za to, co udělal. Řekne mu, že ho miluje. Victor se probouzí a lituje toho, jak zahodil šanci na lásku. Victor trvá na tom, že Mosntrum musí být zničeno. Oba dva společně jdou pryč a mizí v mlze...
Hodnocení: Nemám slov. Bylo to naprosto perfektní. Kamera, hudba, scéna, kostýmy a líčení/masky (zvláštně realistické švy Frankensteina) a samozřejmě i herecké výkony. Fenomenální výkon Benedicta v roli Monstra. Do role pronikl, a když ho sledujete na plátně, nevidíte ho jako Benedicta, ale jako Monstrum. Ještě před samotnou hrou jsme zhlédli takový krátký 'dokument' o vytváření této hry, kde Benedict prozrazuje, že jako přípravu na roli Monstra zkoumal lidi po mrtvicích nebo podobných onemocnění. Jak se pohybují, jak mluví. A tato důkladná příprava rozhodně stála za to. Na jeho bezchybný výkon bych mohla pět chválu hodně hodně dlouho, opomenout ale nesmí být ani Jonny, jehož ztvárnění Victora je neméně skvělé. Dokonalé bylo vlastně úplně všechno. Není nic, co bych vytkla. To prostě musíte vidět.
Doufám v to, že se to na podzim objeví i u nás. Pokud ano, já tam rozhodně nebudu chybět.
Ráda bych viděla i druhou verzi, tedy Benedict jako Victor a Jonny jako Monstrum. Po pravdě řečeno by mi ale vůbec nevadilo, vidět tu samou verzi znovu.
Měla jsem asi tak tři momenty, kdy jsem málem brečela (jak by vám řekli ti, co mě znají osobně, já nebrečím nikdy - až na hrstku drobných vyjímek), což dokazuje, jak emotivní a dojemné představení bylo. Odnesla jsem si silný a nezapomenutelný zážitek.


zdroje: en.wikipedia.org
ntlive.nationaltheatre.org.uk
csfd.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ronnie Ronnie | Web | 12. července 2013 v 23:53 | Reagovat

Tak to jsme se možná potkali :D Už před rokem jsem měla štěstí, že jsem se na tohle představení dostala do kina a letos jsem si to opět užila. Jenom jsem tuhle verzi viděla podruhé, protože role psali na stránkách kina opačně a já chtěla vidět i druhou verzi , ale i tak jsem nelitovala a užívala jsem si to stejně jako poprvé. Ben je naprosto fenomenální! Jeho postoj, grimasy, řeč - všechno dělal zkrátka dokonale! Myslím, že tohle je přesně ten důvod, který mě utvrdil v tom, že Ben je Pan Herec...

2 Christina Violet Christina Violet | 13. července 2013 v 10:25 | Reagovat

Věřím, že to bylo úžasné, já se tam bohužel nedostala, tak snad to budou dávat někdy znovu

3 Grace Grace | E-mail | Web | 14. července 2013 v 15:19 | Reagovat

Ty se máš! Musel to být opravdu zážitek :-) Snad se mi taky někdy poštěstí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
KOPÍROVAT POUZE SE ZDROJEM!
Flag Counter