The Fabulous Baker Street Boys

3. prosince 2013 v 21:43 | Petra |  Other SH
Slibovaný rozhovor se Stevenem Moffatem a Markem Gatissem je tady. Dávám to sem radši už teď, protože se to bojím přednastavit, přece jenom blog ještě 100% nefunguje.
Omlouvám se za možnou nesrozumitelnost.

Jelikož se třetí série Sherlocka přibližuje, navštívili jsme detektivův domov, abychom vyzpovídali vychytralého Stevena Moffata a Marka Gatisse.
Bitva důvtipu se odehrává v obývacím pokoji 221B Baker Street. Ale ještě předtím, než to bude hnusné, Steven Moffat pokrčí rameny, "Pro tentokrát ho můžeš mít ty." a uvolní hezčí křeslo tohoto pokoje svému spoluscénáristovi Marku Gatissi. Zatímco se Gatiss zaboří do Holmesova křesla (Le Corbusier Grand Confort, pro fanoušky nábytku), Moffat se snaží najít pohodlnou pozici v nepohodlném Watsonově (možná pozůstatek po Super Gran). Je květen 2013 a my jsme v BBC Cardiff studios, kde si dvojice našla čas vzít si volno z natáčení s Benedictem Cumberbatchem a Martinem Freemanem pro druhou epizodu třetí série - Watson se ožení - aby si s Empire popovídali o věcech, týkajících se detektiva. Ale ačkoliv srší vtipem a jsou sečtělí, výzva je v tom, nenechat se rozptýlit od rozhovoru díky přemíře skvělých rekvizit posetých po scéně, od starožitné knihy jménem Moriartyho policejní právo (poslanou Gatissovi od The Sherlock Holmes Society) až po posprejovanou bizoní lebku. Přesně jak to vyjádřil vedoucí výpravy, Arwel Wyn Jones, "Je to snové doupě každého kluka…"
Pojďme se vypořádat s velkou otázkou. Kdo z vás je Sherlock, a kdo je Watson?
Mark Gatiss: Já jsem Tadpole Phelps *.
Steven Moffat: A já jsem Gloria Scott **.
*Tadpole [pulec] Phelps je postava z povídky The Adventure of the Naval Treaty.
** Gloria Scott je z povídky The Adventure of the Gloria Scott
Anebo jste oba Moriarty? Ne jenom kvůli vašim ďábelským zápletkám, ale díky faktu, že máte armádu online detektivů, kteří se snaží rozluštit vaše tajemství…
Moffat: To je správně! Online je tak moc spekulací, hlavně o Sherlockově zmrtvýchvstání, ale snažíme se od toho držet dál. Mohlo by se vám ti dostat do hlavy.
Gatiss: Ačkoliv je to nádherné. Někdo nasprejoval 'Věřím v Sherlocka Holmese' na zeď Barts [místo Sherlockovi smrti].
Moffat: Já jsem se tam ukázal a myslel si, že jsme to udělali my.
Gatiss: My jsme skutečně museli očistit červenou budku, protože jsme tam natáčeli a byly na ní takové malé zprávy. Je to úžasné.
Během toho, co jste psali vyvrcholení druhé série, jste musel vědět, jaké reakce se vám dostane…
Moffat: Nevěděli jsme to. Jenom jsme si mysleli, že to bude skvělý napínavý konec [cliffhanger] - ve skutečnosti to byla první věc, která nás pro druhou sérii napadla. Až když se ta epizoda přibližovala, tak jsem si začal myslet, "Panebože, tohle lidi opravdu zabije.".
Gatiss: Dívali jsme se na to živě u Martina doma. A i když jsme to viděli už asi tak stokrát, moje srdce stále běželo jako o závod během těch posledních dvaceti minut. Najednou si uvědomíte, že se na to v tu chvíli všichni dívají. A potom, víte, všechny vaše telefony najednou začnou 'BZZZZZZZZZZZ'!
Moffat: A zprávy říkající "Co to dopr…"
Gatiss: Když Conan Doyle zabil Sherlocka byl napadán na ulicích a mladí módní muži nosili černou krepu za jejich cylindry. A my jsme měli takovou moderní verzi.
Moffat: Nebyli jsme napadáni na ulicích. Jenom všude jinde! Ale stalo se to zvláštně emotivním pořadem. Nikdy jsem nebyl součástí něčeho takového.
Jak skalní fanoušci vyjadřují svoje nadšení?
Moffat: Homosexuální porno, hlavně. Toho je hodně.
Gatiss: Je o to fenomenální zájem z Dálného východu. Je to neuvěřitelné. Většina našich dopisů je z Číny a Korey a potom z východní Evropy. Dokonce je korejská reklama na lék proti nachlazení, která krade kousek ze Sherlocka - to zvedání postele, a dokonce, když jde ta postel dolů, tak říká "Dobrou noc.". To je opravdu vtipné. Ale už je to příliš. Můžu být zastavován tchýněmi, starými lidmi a lidmi, kteří ptají "Jak jste to udělal?".
Nemůže to být všechno jenom legrace. Kdy jste se naposledy zasekli při psaní epizody?
Moffat: Psaní je vždycky, vždycky, velmi zlomyslné. Mark měl ponurý čas na blatech
Gatiss: Oh, ano. Psi baskervilští.
Moffat: Pamatuji si, jak si mi poslal několik stránek, protože jsi byl tak naštvaný. Četl jsem je ve vlaku a myslel si "To je fantastické. Nemůžu se dočkat toho, co se bude tím dál." A Mark mi řekl "Já nevím, co se bude dít dál! Já ani nerozumím tomu, co se stalo doteď!"
Gatiss: Řekl jsem, "To není pes. Je to mrcha." Když jsem měl na začátku dobrý nápad změnit grimpenskou bažinu na grimpenské minové pole, nemohl jsem se zbavit dojmu, že ten příběh je absolutně směšný. A také Sherlock Holmes v polovině knihy není. To bylo obtížné.
Moffat: Ale vlastně si myslím, že ten úspěch znamená možnost, být více hravý. Včera jsme natáčeli scénu, kterou bychom v první sérii nikdy neudělali. Nyní máme dostatek sebevědomí na to, abychom mohli více riskovat.
Gatiss: Největší problém jsou stále ty dedukce. Jsou neuvěřitelně složité. A to je ten důvod, proč je Doyle přestal dělat.
Moffat: Snažím se sám sebe povzbudit k napsání nějakých velkých ve třetí epizodě. Minule jsem se tomu vyhýbal. Ta s tím letadlem [ve Skandálu v Belgravii] nebyla špatná.
Gatiss: Ta s tím letadlem byla skvělá. Ale po Baskervillu jsem řekl, "Takže, beru si rok volna!"
Je udivující, že jste zabili Moriartyho, Holmesova hlavního nepřítele, pouze po dvou sériích. Můžete slíbit, že ho neplánujete přivést zpátky?
Gatiss: Je mrtvý.
Moffat: Je mrtvý.
Gatiss: Chci říct, Sherlock byl mrtvý, ale potom jsme ho viděli živého.
Hmm…
Gatiss: Jediné, co vám můžu říci je to, že není žádný důvod usuzovat něco z toho, že nevidíme jeho mozek po celé střeše. Tomu se jednoduše říká vysílání.
Moffat: A nenatáčení lebky Andrewa Scotta. Na to je neuvěřitelně nelibý pohled.
Gatiss: Moriarty je ten slavný, ale Doyle napsal další úžasné padouchy. Co chcete dělat, je najít příběh, který vytváří jiný druh zloducha nebo příběh, jenž nějakého tradičního zloducha vůbec nepotřebuje.
Stevene, vzhledem k tomu, že se Mark v pořadu také objevuje jako Mycroft Holmes, nepřemýšlel jste nad rolí?
Moffat: To, co by mě od toho zastavilo, je můj naprostý nedostatek hereckého talentu. Bylo by to opravdu ohyzdné.
Gatiss: Mám plán, ve kterém uvidíme třetího bratra a je na něm něco v nepořádku. Sedí skrčený v autě, šklebíc se.
Moffat: Díky Marku. Takže budu mutant?
Gatiss: Ne, on je ten opravdu chytrý, ale nemůže se hýbat.
Vidíte někdy Sherlocka Holmese odejít do důchodu, aby se stal včelařem alá Conan Doyle?

Gatiss: Mluvíme o dostupnosti všech a o tom, jak hvězdná se naše hlavní dvojice stala. Ale bylo by to něco jako kouzlo, kdyby naši diváci zestárli s těmito postavami. Jednoho dne je možná nalezneme vyprávět příběh ve věku padesáti let. Je to rozhodně něco, o co usilovat, že?


zdroj: atarabaggins.tumblr.com
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anie Anie | 3. prosince 2013 v 21:59 | Reagovat

Úžasné, suprové, vtipné... Hrozně moc děkuji za překlad!:D Nejvíc se mi líbila část s křeslem, část se psem baskervillským a část s Moffatem jako mutantem. XD

2 Sylvie Sylvie | 4. prosince 2013 v 22:00 | Reagovat

Mockrát díky, pobavila jsem se... jenom se trochu bojím těch scén, kde se už nebáli odvázat díky nově nabytému sebevědomí... doufám, že to přežiju, jsem dost konzerva :-D

3 Pauline/Mermie Pauline/Mermie | Web | 5. prosince 2013 v 12:12 | Reagovat

Zdravím :) jsme zpět! Omlouváme za delší nečinnost, vše je vysvětleno na naší stránce + pár dalších informací o budoucích změnách :)

4 Pauline/Mermie Pauline/Mermie | Web | 5. prosince 2013 v 12:20 | Reagovat

Zdravím :) jsme zpět! Omlouváme za delší nečinnost, vše je vysvětleno na naší stránce, plus pár dalších informací o budoucích změnách :)

5 Anie Anie | 5. prosince 2013 v 15:33 | Reagovat

Ahoj, jak bylo ve Vídni? Doufám, že sis to tam užila. :D

Pěkné video a ta písnička se k tomu hodí: http://www.youtube.com/watch?v=J4oQbrLtu7o&feature=player_detailpage

6 Anie Anie | 5. prosince 2013 v 17:42 | Reagovat

Rozhovor jsem si přečetla ještě jednou a pořád mě nepřestává udivovat ten jejich nadhled. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
KOPÍROVAT POUZE SE ZDROJEM!
Flag Counter