Ohlédnutí za třetí sérií

13. ledna 2014 v 15:24 | Petra |  Other SH
Na 12 dní jsme byli mimo hiatus, ale bohužel těch krásných dvanáct dnů už uběhlo a na nás zase čeká čekání na další sérii. Jak někdo napsal na Tumblr - většina seriálů má na chvíli pauzu, Sherlock ale chvíli běží a pak je zase zpátky pauza.

V tomto článku bych se chtěla ohlédnout za třetí sérii, která byla překvapivá, šokující, ale úžasná a brilantní stejně jako ty předchozí. Ti z vás, kteří ji ještě neviděli, by neměli pokračovat ve čtení, protože spoilerům se nejspíš nevyhnu (opravdu jsem se jim nevyhla).
Video níže je vůbec první trailer na třetí sérii, který jsme dostali. Pamatujete si, jak nadšení jsme z toho byli?

The Four Seasons - December, 1963 (Oh, What a Night)
Jako první začnu u hereckého a tvůrčího týmu, kterému patří velká poklona. Děkuji všem kameramanům, režisérům, střihačům, kostymérkám, skladatelům, maskérům, designérům, zvukařům, producentům, dublérům, komparzistům, VŠEM. Jistě jste si všimli, že jsem vynechala dvě velmi podstatné části týmu, a to herce a scénáristy. U nich se na chvíli zastavím.

Začněme scénáristy: Markem Gatissem, Stevenem Moffatem a Stephenem Thompsonem. Stejně jako v minulých sériích, tak i v této ukázali, že patří k těm nejlepším televizním scénáristům vůbec. Dokázali nás rozbrečet, rozesmát a šokovat. A to všechny klidně i ve dvou minutách. Například nechápu, jak jsou schopni napsat ty dedukce. Já bych toho nebyla schopná, musí to být neuvěřitelně těžké. A nejen dedukce. Všechny ty postavy, které nejsou jen černé nebo bílé, ale mají i odstíny šedé (a není jich 50). Případy, které dávají smysl, jsou reálné, ale zároveň překvapivé. Klobouk dolů.

Jak jsem před chvíli psala - je těžké napsat dedukce, ale zapamatovat si je, přeříkat je rychlostí blesku a u toho ještě hrát, to je taky těžký úkol. Úkol, který brilantně zvládá Benedict Cumberbatch. Už od Study in Pink nás Benedict svým charismatem oslňuje a dokazuje, že skutečně je Sherlock Holmes. Postava jako Sherlock na hraní není jednoduchá, v tom se mnou budete jistě všichni souhlasit. A určitě souhlasíte i v tom, že by se pro tuto roli nenašel nikdo lepší než Benedict. Rozumí této na první pohled kruté, arogantní a bezcitné postavě. Ale pro ty, kteří Sherlocka znají je to zranitelný i citlivý člověk, který udělá vše pro záchranu svým přátel. Ve třetí sérii prošel Sherlock obrovským vývojem a Benedict nám opět ukázal, že je Pan herec. Je jako… chameleon. V divadle, televizi nebo v kině nevidím Benedicta, ale Khana, Monstrum, Šmaka, Christophera Tietjense, Hawkinga nebo Sherlocka. Je schopný snad úplně všeho a myslím si, že se od něj ještě máme opravdu na co těšit.
Co by ale dělal Sherlock bez Johna? Věděli jste, že se o roli Watsona ucházel i Matt Smith? Bylo to samozřejmě ještě předtím, než dostal roli Doctora. Ale dokážete si představit v roli bývalého armádního doktora někoho jiného než Martina Freemana? Já tedy ne. Kromě Martinova komediálního umu, perfektně zvládá i vážné situace. V jedné z recenzí někdo psal, že v His Last Vow Martin předvádí svůj nejlepší výkon v roli Johna. A hlavně v této epizodě je vidět, že Martin nemusí ani nic říkat a jeho pohled a řeč těla to všechno ukáže (Hlavně ve scéně, kde si Mary myslí, že mluví jen se Sherlockem, ale John je tam taky. A poprvé slyší, co je Mary zač.). U Benedicta jsem psala, že tato série pro něj musela být extra těžká na hraní, to samé ale platí i pro Martina. Jeden příklad za všechny - znovusetkání. V Johnově tváři se během chvíle promítlo několik emocí. Začalo to šokem, dojetím a postupně stoupal vztek a skončilo to - no, to všichni víte).
Ale samozřejmě není tady jenom Martin a Benedict. Louise Brealey jako Molly Hooper. Rupert Graves jako Greg Lestrade. Una Stubbs jako Martha Louise Hudson. Mark Gatiss jako Mycroft. Andrew Scott jako Jim Moriarty. Amanda Abbington jako Mary Morstan. O každém z nich bych mohla mluvit více, ale to by bylo opravdu na dlouho.

Všichni jistě víte, že původně měly být díly pouze hodinové. Důkazem toho je pilot (na ten se určitě podívejte). Ale jsem opravdu ráda, že se z hodiny nakonec stala hodina a půl. Při představě, jak jiné by to muselo být. O co všechno bychom přišli. To by byla opravdu škoda.
Nikdy nepotěšíte všechny. Tahle série byla možná trochu jinám než ty předchozí, ale na druhou stranu jinak by to ani nešlo (a já jsem zas tak velký rozdíl nepostřehla). Někomu se nelíbí, že vlastně nevíme, jak to ten Sherlock přežil (Já si myslím, že to vymysleli skvěle - kdyby stoprocentně řekli: ano, takhle to bylo, tak by se ozývaly názory jako 'To je blbost. Takhle by to bylo lepší.'. Tímto způsobem nevyvrátili žádnou z těch úžasných teorií, které se během dvouleté pauzy objevily.). V druhé epizodě se případ objevil až někdy od poloviny, ale pak stál za to. The Sign of Three je moje nejoblíbenější epizoda (sesadila z pomyslného trůnu The Great Game). Když si představím, že Martin a Ben během natáčení té rozlučky se svobodou nebyli opilí, tak mě napadá jediné - chci vidět nepovedené záběry! A pak je tady His Last Vow. I když jsem četla mnohem více negativních ohlasů, než u předcházejících epizod, stojím si za tím, že to je skvělá epizoda. S Mary to podle mě ještě není všechno vyřešené. A vážně si myslím, že Moriarty není zpátky.

Čím víc o těch epizodách přemýšlím, tím víc je zbožňuji. Když skončily, byla jsem v šoku, ale poté co jsem šílela na Tumblr (které na chvíli spadlo) a konečně jsem si lehla do postele, mi před očima začaly létat jednotlivé scény. A mohla jsem se jakkoliv snažit na to nemyslet a spát, ale nešlo to. A to je další pozoruhodná věc na tomto seriálu. Nutí vás přemýšlet. A tohle přesně chci od dobrého filmu, seriálu, knížky nebo představení. Ne že to skončí a já si řeknu 'Hmm, to bylo dobré' a už o tom nepřemýšlím. Ne. Chci, aby mi to vlezlo do hlavy. A to se Sherlockovi rozhodně daří (občas to má nevýhody - zvláště ve škole se někdy nejsem schopná soustředit).

A už se blížím ke konci. Mohla bych tady mluvit ještě mnohem mnohem déle, ale komu by se to chtělo číst. Ještě jedna zajímavá věc mě napadla - Harry Potter napadl JK Rowling ve vlaku. A Stevem s Markem na nápad převedení Sherlocka do moderní doby také přišli ve vlaku. Na těch anglických vlacích něco bude… Nicméně pro mě to bylo poprvé, co jsem sledovala nové epizody před live streamu. A teď je před námi další čekání, tentokrát to možná bude kratší. A já se na to čekání těším. Přijdou fanouškovské dedukce, postřehy, rozebírání a samozřejmě i ty šílenosti, vytvořené hodně pozdě v noci nebo velmi brzo ráno. Fandom je opravdu úžasný.
Takže děkuji vám všem, kteří komentujete a navštěvujete tento blog a doufám, že i když zase čekáme, budete sem chodit dále. Musím se pochválit (hehe) - ten nápad s tou diskuzí se mi povedl. Stále se ještě do ní můžete zapojit. Tam si můžete zvesela spoilerovat!

Takže děkuji celému hereckému a tvůrčímu týmu Sherlocka a vám fanouškům!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Grace Grace | E-mail | Web | 13. ledna 2014 v 16:02 | Reagovat

Perfektní recenze, díky za ni! Překvapilo mě, že His Last Vow má nejhorší reakce... Nechci dělat unáhlené závěry (první epizoda mě nejprve maximálně nadchla, ale po druhém zhlédnutí jsem si ale připadala tak trochu ošizená), ale jelikož si mnohem víc libuju v dramatech (což His Last Vow určitě je) než sitcomech/komediích (předchozí dva díly), tak myslím, že nepřeháním, když napíšu, že poslední epizoda byla skutečně tou nejpovedenější z celé třetí řady. Doufám, že druhé zhlédnutí můj názor jen upevní :-)
Díky za všechno Petro, jsem hrozně ráda, že existuje takto kvalitní blog, který se věnuje Sherlockovi. Když jsem začínala se svým blogem, na celém českém internetu nebylo po Sherlockovi ani památky. Jakoby snad u nás ani žádní fandové neexistovali... takže jsem moc ráda, že píšeš blog a že v něm budeš pokračovat i během (nesnáším to slovo) "hiatusu" :-)

2 Anie Anie | 13. ledna 2014 v 16:49 | Reagovat

Moc díky za naprosto perfaktní recenzi. Doufám, že nám s tímto naprosto úžasným blogem budeš krátit to čekání na další sérii a že nám stále budeš přinášet velmi pěkně napsané články, jako doposud. Musím se ti přiznat, že se mi tenhle blog stal každodenním rituálem a že sem chodím skoro každý den.

3 Tomato Tomato | E-mail | Web | 13. ledna 2014 v 18:19 | Reagovat

Někdy si říkám, že to čekání, těšení a různé spoilerování je na tom to nejlepší. Pak je rychle po všem. Po všem tom skvělém, co nám Sherlock ukázal.

Když se na to podívám jako na celek, jsem maximálně spokojená. Celé série byla nabitá emocemi, vtipem, dedukcí a vším dalším, co je u Sherlocka možné.
Každá maličkost mě zaujala, každou větu jsem s napětím poslouchala. Vždycky jsem se nemohla dočkat dalšího dílu.
Klaním se všem scénáristům, protože vytvořit něco tak úžasného - to se neděje často. Vážně velké díky! Výkon Benedicta a Martina - jak to krátce shrnout - byl excelentní, rozhodně hráli 310%. Prakticky výkon všech byl skvělý.
Nedokážu si představit, kdyby Sherlocka a Johna hrál někdo jiný, seriál by tím ztratil své kouzlo a originalitu - myslím to vážně.
Tato série nám ukázala, že Sherlock Holmes může být člověkem - napůl :)). také to samozřejmě bylo o vztahu Johna a Sherlocka, o Sherlockové návratu a změnách. A tak dále..
Všem, kteří se na to podíleli patří obrovské díky!

Díky patří i tobě za příděl novinek. Tvůj blog patří mezi mé nejoblíbenější a dlouho jím zůstane. Doufám, že tento blog nikdy nezmizí, protože by s ním i částečně zmizel Sherlock. Ještě jednou děkuji :))

4 Sonja Sonja | Web | 14. ledna 2014 v 19:38 | Reagovat

Ja som nedávno čítala že Matt bol na konkurze na túto rolu ale on sa proste hodí najviac k Doctorovi :)
Osobne sa mi 3. séria veľmi páčila len ma mrzí, že teraz musíme zasa neskutočne dlho čakať na novú sériu. Sherlock bol v tejto sérií fantastický ako by aj nie ved je to Sherlock :) Ale dosť ma prekvapili aj nejaké postavy napríklad Molly či Mary !
No najviac sa mi páčila asi 1-vá časť kde ukázali rôzne pohľady ako mohol Sherlock prežiť hehe a celkové to prvé stretnutie xDD

5 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 17. ledna 2014 v 17:12 | Reagovat

Všimli jste si, jak autoři pracují se jmény?

Charles Augustus Magnussen
Charles je jméno, ze kterého vznikl královský titul (Karel Veliký/Charlemagne)
Augustus = vznešený (lat.)
Magnus = velký (lat.)

6 Lucia Lucia | 16. března 2014 v 12:51 | Reagovat

Napísala si to úžasne. Všetko o hereckých výkonoch, postavách a technických aspektoch seriálu si opísala tak, ako to cítim ja ja...až na to, že ja by som naozaj chcela vedieť či aspoň mali premyslené, ako to ten Sherlock vlastne urobil - ako prežil...ale keď sa to nedozvieme, nevadí, lebo za túto tretiu sériu sme sa posunuli od toho okamihu tak ďaleko, že to snáď ani nie je pravda!:D A práve teraz počúvam soundtrack k tretej sérii, to je jednoducho nádhera!

7 Lucia Lucia | 16. března 2014 v 12:54 | Reagovat

[3]:Súhlasím so všetkým a prikláňam sa k názoru vyjadrenému v poslednom odstavci:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
KOPÍROVAT POUZE SE ZDROJEM!
Flag Counter