Leden 2015

Recenze: The Imitation Game

30. ledna 2015 v 19:45 | Petra |  Reviews

THE IMITATION GAME

Kód Enigmy

Režie: Morten Tyldum // Scénář: Graham Moore (podle knihy Andrewa Hodgese) // Kamera: Óscar Faura // Hudba: Alexandre Desplat // Hrají: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Mark Strong, Charles Dance, Allen Leech
"V zimě roku 1952 britská policie dostala hlášení o vloupání do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namísto pachatele tohoto zločinu však v poutech odvedli samotného Turinga, který byl obviněn ze sexuálních přestupků a čekal ho zničující soudní proces. Téměř nikdo ze zúčastněných nevěděl, že jde o válečného hrdinu, který se spolu s týmem podílel na prolomení kódu legendárního německého šifrovacího stroje Enigma. The Imitation Game vypráví příběh matematického génia, který díky svému úžasnému talentu pomohl zkrátit 2. světovou válku a zachránil tak tisíce lidských životů." Oficiální synopse od Forum Film CZ

Jak jste si už mohli všimnout, na tento snímek jsem se těšila už od dne oznámení příprav natáčení. Toto natěšení by mohlo vést i ke zklamání, čehož jsem se i docela obávala, ale opak byl pravdou. The Imitation Game je nádherně natočený film o pravdivém příběhu, ze kterého běží mráz po zádech.
Morten Tyldum odvedl skvělý kus práce a i kameře a scénáři se musím klanět. Alexander Desplat nemůže nikdy zklamat, jeho hudba dodává emocionálním scénám na intenzitě a skvělě doplňuje děj. Velmi se mi líbily skoky do Alanova dětství, válečného období a toho poválečného. Ještě umocnili dojem, Alex Lawther v roli malého Turinga tomu také velmi pomohl. Doufám, že ho v budoucnu ještě v nějakém filmu uvidím. Ale když už mluvím o scénáři, dovolím si první a zárověň i poslední výtku. Poválečná léta nebyla pro Alana vůbec šťastná, jak asi sami víte. Možná mohli tomuto období věnovali trochu více prostoru, ale na druhou stranu chápu, proč tomu tak není. Nevidíme soudní proces ani ty příšerné procedury, ale rovnou to, co to s Alanem udělalo. Možná bych tam toho dala víc, ale i to, co tam je, k dynamice filmu sedí a hlavně to ukazuje světu, čeho je lidstvo schopné.
Filosofické úvahy stranou - jdeme k hercům. Už jsem zmínila Alexe Lawthera, který se sice na plátně až tolik neobjevil, ale i tak toho předvedl hodně. Mark Strong a Charles Dance patří k výtečným hercům, takže není překvapením, že tomu tak zůstalo i v The Imitation Game. Alanův tým také předvedl skvelý výkon. Přiznám se, že jsem o žádném z herců předtím neslyšela, ale jejich jména si musím zapamatovat. Keiru Knightley jsem měla ráda vždycky, ale troufám si říct, že tohle byl její nejlepší herecký výkon, co jsem viděla. Joan Clarke je velmi dobře napsaná postava a Keira to svým herectvím jen vylepšuje. Prosadit se v této době nebylo pro ženy vůbec jednoduché a snášet urážlivé komentáře bylo každodenním chlebem. A teď už se dostávám k hlavní hvězdě filmu - Benedict Cumberbatch jako Alan Turing. Už dávno vím, že Benedict zvládne cokoliv. On postavy nehraje, on jimi je. Nevidíte ho jako Benedicta, ale jako postavu, kterou hraje. Už z rozhovorů jsem věděla, že i tentokrát se na roli důkladně připravil a bylo to vidět. Co k tomu říct, kdo umí ten umí. Nemám, co bych vytkla - Benedict byl brilantní a Oscara by si rozhodně zasloužil. Role to není vůbec jednoduchá a nedokážu si představit nikoho jiného, kdo by to takto dokázal zahrát. Klobouk dolů.
Další věc, kterémě docela příjemně překvapila, byl humor. Nečekala jsem, že ho tam bude tolik. A vůbec tam nevadil, dokázal uvolnit atmosféru, byl tam, kde se hodil a rozhodně patřím k velkým plusům tohoto snímku. The Imitation Game je jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděla (možná i nejlepší). Nejenom, že jsem brečela v kině, což jsem i očekávala, ale slzy se vrátily na cestě domů ve vlaku (a jak tady o něm píšu, už je cítím zase). Ve vlaku jsem se podívala na můj mobil a uvědomila jsem si, že ho mám díky Alanovi. Notebook, na kterém teď píšu, mám díky jemu. Miliony lidí žijí díky němů. A skoro nikdo nezná jeho jméno. Ta poslední věta už možná neplatí. Jak jsem psala v minulém článku, díky The Imitation Game se o Alanovi mluví a dostává se do podvědomí společnosti, kde už měl být dávno. Život to jemu, ani 49 000 dalších mužům a ženám nevrátí, ale je potřeba, aby o tom svět věděl. Přece nechceme, aby se něco podobného opakovalo.

Jaký byl jeho zločin?

24. ledna 2015 v 19:56 | Petra |  Projects BC
Mohlo by se zdát, že The Imitation Game je pouze film, ale co dokáže i jeden takový udělat. O Alanu Turingovi jsem slyšelo už před tímto filmem, ale až díky němu jsem se dozvěděla jeho životní příběh a vím, že nejsem jediná. Člověk, který má být v knihách dějepisu a v povědomí každého (díky němu můžu na tento blog psát, veškerou moderní technologii máme díky jemu a jeho týmu) se tam díky tomuto snímku možná dostane.
Proč tomu ale tak není? Proč není oslavován někdo, kdo rozluštil kód Enigma a zachránil desítky miliony životů a jeho vynálezy položily základ dnešních počítačů, mobilů a veškeré moderní technologii? Byl homosexuál, což bylo v té době nezákonné. A i on se přidal k těm, jež pouze ten fakt, že miloval někoho stejného pohlaví, postavil před soud a velmi často donutil k sebevraždě. "Alan Turing nebyl jen soudně stíhán, ale zřejmě i donucen předčasně ukončit svůj život, kvůli společnosti, která ho nazvala kriminálníkem jenom proto, že hledal lásku, kterou si zasloužil, stejně jako každá lidská bytost. O šedesát let později stejná vláda tvrdila, že se mu "omlouvá" udělením milosti. Připadá mi to zavrženíhodné, protože akce Turinga si nevynucují odpuštění - vláda ho potřebuje - a dalších 49 000 lidí si ho zaslouží také." napsal Benedict Cumberbatch The Hollywood Reporter jako odpověď na to, o čem budu mluvit teď.
Po středečním promítání The Imitation Game v londýnském Ham Yard Hotel proběhla diskuze moderovana Stephen Fryem. Předpokládám, že vám toto jméno je známé, ale pro jistotu o něm pár slov řeknu - Stephen Fry je britský herec, moderátor a spisovatel. Trpí bipolární poruchou a v roce 2012 se pokusil o sebevraždu, zachránil ho jeho tehdejší partner. Nedávno oznámil zasnoubení s Elliottem Spencerem. A právě Stephen na konci teté diskuze prohlásil, že milost královny Alžběty II. začalo to, co mělo být pro oslavu Turinga uděláno. A nejen pro něj: "Měla by být Alanovi Turingovi dána milost jenom proto, že byl génius, když někde mezi 50 - 70 tisíci lidmi bylo uvězněno, chemicky kastrováno a jejich životy byly zničeny nebo byli donuceni k sebevraždě kvůli stejným zákonům, kvůli kterým trpěl Turing? Je tady pocit, že pokud byla jemu dána milost, možná by měla být dána i všem těm ostatním, jejiž jména byla během jejich života zničena, ale stále mají rodiny. Byl to hnusný, podlý a odporný zákon, který dovolil tolik vydírání, zoufalství a tak moc utrpení. Turing je symbolickou figurou svého věku, stejně jako Oscar Wilde, který trpěl kvůli jinému, ale velmi podobnému zákonu." Stephen Fry také navrhl, aby byl Alan Turing na deseti librových bankovkách.
Chad Griffin, prezident Human Rights Campain (největší organizace lidských práv a LGBT práv), také za tímto nápadem stojí: "Jaký byl jeho zločin? Winston Chruchill řekl, že Alan Turing 'učinil největší přínos k výhře druhé světové války Spojenci.' Jeho zločinem bylo být homosexuálem. Více než 49 000 homosexuálních mužů a žen bylo souzeno v Británii kvůli stejnému zákonu. Turing byl omilostněn královnou Alžbětou II. v roce 2013. Ti ostatní nebyli. Vzdejte čest tomuto filmu. Vzdejte čest tomuto muži. A vzdejte čest hnutí, které se snaží přinést spravedlnost těm dalším 49 000."
Vím, žento článek možná trochu odbočuje mimo tradiční témata mých článků, ale uznejte - tohle je něco, o čem je potřeba mluvit. Sexuální a romantická orientace je něco tak nesmírně komplikovaného, tak proč to neoslavovat? Proč nepřijmou to, že každý z nás je jiný. Odlišnost jednoho od druhého je přece jenom lidské. Tak proč odsuzovat něco tak čistého a krásného jako je láska, ať už to je k jakékoliv lidské bytosti? Poučme se z minulosti a nedělejme ty stejné chyby, které mohou zničit tisíce životů.


Kdyby Benedict nebyl Benedict

21. ledna 2015 v 20:08 | Petra |  Events, Appearances BC
Co kdyby se Benedict Cumberbatch jmenoval třeba Dennis Pokemon? Toto jméno a ještě mnohé další, více či méně bizardní, si vyzkoušel Benedict v talkshow Jimmyho Kimmela. Možná si ještě vzpomínáte na jeho minulu návštěvu, kdy dramaticky předčítal text skladby Genius od E. Kellyho. Tentokrát to ale bylo o jménech.


Louise Brealey

19. ledna 2015 v 19:57 | Petra
Louise Brealey se narodila 27. března 1979 v anglickém městečku Bozeat, v hrabství Northhamptonshire.
Navštěvovala Kimbolton School, poté historii na univerzitě Cambridge. Po vystudování se přesunula do New Yorku, kde navštěvovala Lee Strasberg Theatre and Film Institute, obor herectví. Tuto univerzitu vystudovala například Scarlett Johansson, Angelina Jolie, Robert De Niro nebo Alec Baldwin. Pod své vedení si ji vzala i trenérka klaunů a divadelního umění Philippe Gaulier.
Herecká kariéra Louise se dá rozdělit hlavně mezi divadlo a televizi. Na svém kontě má ale i dva krátkometrážní snímky (The Tooth Faerie, I Want You) nebo třeba The Best Exotic Marigold Hotel či Delicious.
Na prknech, která znamenají svět, ji mohli diváci poprvé uvidět roku 2001 ve hře Sliding With Susanne. Kromě britských divadel, ale navštívila i USA a Rusko v rámci turné broadwayské hry After the End. V Royal Court Theatre si zahrála v komediální hře Birthday a za zmínku stojí třeba i produkce The Trojan Women divadla The Gate, kde si Louise zahrála hned tři role. V roce 2013 také zažila svůj scénáristický debut v divadle - je autorkou divadelní hry Pope Joan.
V televizi se poprvé objevila jako Roxanne Bird c seriálu BBC Casualty. Zahrála si v celkem 96 epizodách. Dále se objevila v seriálové adaptaci díla Charlese Dickense Bleak House, Law and Order: UK, Hotel Babylon nebo The Ripper Street. Rolí, kterou se proslavila, byla Molly Hooper v seriálu Sherlock. Postava, která původně měla být jen v první sérii, se rázem stala jednou z divácky nejoblíbenějších.
V budoucnu ji uvidímě v Sherlockovi, fiomu Victor Frankenstein nebo Containment. A myslím si, že v divadle ji uvidíme také.
Louise se také věnuje žurnalistice. Recenze psalu už od jejích mladistvých let a její práce byla na stránkách magazínů Premiere UK, Empire, Total Film nebo The Face. Kromě toho byla i zástupkyní šéfredaktora magazínu Wonderland. Její další práce najdete na jejích oficiálních stránkách.
Pokud máte Twitter, tak zajisté její profil sledujete. Pokud ne, učiňte tak zde, nebudete toho litovat.
Jsem nesmírně ráda, že jsem Louise přidala sem na blog a budu mít šanci vás informovat o novinkách okolo ní. Nejenom, že je velmi talentovaná herečka a spisovatelka, ale už jen její 'bio' na Twitteru toho o ní říká mnoho - Herečka. Spisovatelka. Feministka. Molly ze Sherlocka. Loo ne Lou. 'Pokud jdete domů k někomu, kdo nemá knížky, nespěte s nimi [velmi slušně řečeno]' - John Waters. Louise přeji hodně štěstí v osobním a profesionálním životě a těším se na nové role a další projekty.

"Ráda bych, aby každý muž, který sám sebe nenazývá feministou, vysvětlil každé ženě v jeho životě, proč nevěří v rovnost pohlaví."


Benedict u Ellen

17. ledna 2015 v 19:16 | Petra |  Events, Appearances BC
Benedict Cumberbatch se usadil vedle Ellen DeGeneres v její talkshow. Předpokládám, že Ellen znáte - už jenom díky minulému předávání Oscarů, které se jí vydařilo na jedničku. The Ellen DeGeneres Show (také známá pod názvem Ellen) se na televizních obrazovkách objevila poprvé 8. září 2003 a běží dodnes. A tento týden se v ní vůbec poprvé objevil právě Benedict.
Celý jejich rozhovor najdete zde a určitě se na to podívejte, už jenom kvůli dárku, který Ben od Ellen dostal.

image host image host image host

Nominace na Oscary!

15. ledna 2015 v 20:26 | Petra |  Projects BC
Představte si ten pocit, slyšet zítra vaše jméno. - tuto větu včera tweetnul účet Americké akademie filmového umění a věd. Mezi těmi, kteří si nemusí nic představovat, protože na listu nominovaných figurují, je i Benedict Cumberbatch za svůj výkon ve filmu The Imitation Game. Tento snímek získal celkem osm nominací, včetně Nejlepší herečky ve vedlejší roli (Keira Knightley), Nejlepší režie (Morten Tyldum) nebo Nejlepší adaptovaný scénář (Graham Moore). The Hobbit: The Battle of the Five Armies je nominován pouze jednou, a to v kategorii Nelepší střih zvuku.
Zde si můžete prohlédnout všechny nominované a dá se jen těžko odhadnout, kdo si své sošky 22. 2. 2015 nakonec odnese. Nejvíce nominací, tedy devět, mají černá komedie Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) a film Wese Andersona The Grand Budapest Hotel. Eddie Redmayne si za svůj výkon ve filmu The Theory of Everything převzal Golden Globe, takže se dá považovat za favorita v kategorii Nejlepší herec. Nebylo by to vůbec poprvé, co se vítězem nestal ten, který byl předpovídán odborníky i filmovými fanoušky. Držme The Imitation Game a Hobitovi palce!Trailery a promo fotky k The Eichmann Show

14. ledna 2015 v 19:05 | Petra |  Projects MF
O televizním filmu The Eichmann Show, který bude odvysílán 20. 1. na BBC 2 jsem mluvila minulý týden. Film vypráví příběh příprav vysílání soudního procesu s Adolfem Eichamannem, jednoho z hlavních organizátorů holokaustu. Níže najdete dva nové trailery a několik promotional fotografií. Zde si můžete prečíst rozhovor s Martinem Freemanem právě o tomto filmu a událostích, podle kterých je natočen.
Proč si myslíte, že je důlěžité, připomenout si 70. let od osvobození koncentračních táborů?
Vyrostl jsem s tou znalostí, vždycky jsem o tom věděl, vždycky to pro mě bylo důležité, co se týče historie a z lidského pohledu. Ve světe jsou vždycky předsudky, vždycky něco hrozného narůstá a pokud zapomeneme, kam až to může vést, sami sobě škodíme. Není to jediný příklad člověka špatně se chovajícího k člověku, ale co se týče obrovského, zindustrialisovaného plánu na vraždu celé skupiny lidí, je strašný příklad. a myslím si, že je důležité, si to celé zapamatovat. Účí nás to toho strašne moc o tom, kde se dějí špatné věci a o úctě k živým i mrtvým."image host image host image host image host image host image host
image host image host image host image host image host image host
image host image host image host image host image host image host
image host image host image host

Sophie a Benedict na předávání Golden Globes

12. ledna 2015 v 20:38 | Petra |  Events, Appearances BC
Sophie Hunter a Benedict Cumberbatch včera zářili na předávání Golden Globes. Sophie na sobě měla nádherné šaty a i Benedict v padnoucím obleku oslňoval všechny kolem. The Imitation Game si ale bohužel neodnesla ani jednu cenu. Gratulace ale posílám seriálu Fargu a herci jménem Billy Bob Thornton - ti své nominace proměnili.
V pořadí 72. předávání těchto prestižních cen odstartovalo šňůru slavnostní předávání, která bude zakončena 22. 2. cenami nejznámějšími - tedy Cenami Akademie. Takže pro filmové fanoušky začíná další skvělé období.
Nebudu již dále zdržovat - zde najdete seznam vítězů, níže se podívejte na videa a v celém článku najdete fotografie z kalifornského Beverly Hills Hotel (45. je moje jednoznačně neoblíbenější - ani nechtějte slyšet tu kombinaci 'aww' a další podobných zvuků, které tady vydávám ♥).


Dva rozhovory z červeného koberce #1 #2

fotografie v celém článku

Andrew Scott

11. ledna 2015 v 19:53 | Petra
Andrew Scott se narodil 21. října 1976 v irské, hlavním městě, Dublinu. Jeho matka byla učitelkou umění a otec pracoval ve vládní agentuře práce. Má dvě sestry, Sarah a Hannah.
Navštěvoval Gonzaga College, soukromou jezuitskou školu. Chodil na nedělní hodiny herectví pro děti a objevil se ve dvou irských reklamách. V 17 letech se poprvé objevil na filmovém plátně v hlavní roli v irském filmu Korea. Andrew opustil Trinity College, aby se mohl přidal k dublinskému Abbey Theatre.
Stejně jako většina mladých irských herců i Andrew se objevil v malé roli ve filmu Saving Private Ryan. Ve 21 letech Andrew za svůj výkon v roli mučeného mladého syna v divadelní produkci Long Day's Journey Into the Night získal Spirit of Life Award v kategorii Herec roku a nominaci v cenách Irish Times. Andrew měl několik malých rolích ve filmech s velkými hereckými jmény - Nora s Ewanem McGregorem, Longitude s Michaelem Gambonem nebo třeba série HBO Band Of Brothers. Poprvé se také objevil na londýnské divadelní scéně.
Za svůj výkon v britské čené komedii Dead Bodies vyhrál v roce 2004 během předávání Irish Film and Television Awards cenu pro Nejlepšího herce. Vidět jsme ho mohli v situační komedii BBC My Life in Film. Svojí první Olivier Award převzal za svůj výkon ve hře A Girl in a Car with a Man a Theatre-Goerce Choice Award za roli Casimira ve hře Aristocrats uváděné na prknech Národního divadla.
Další jeho role jsou například v divadelní hře Sea Wall, Birdman, seriálu The Hour, Dates, The Town, filmech Lennon Naked, Locke, Legacy, The Stag a nebo brilantním filmu Pride, který zachycuje pravdivý příběh o skupině aktivistů LGSM (Lesbians and Gays Support the Miners), kteří vybírali peníze na pomoc rodinám postiženým stávkou horníků ve Velké Británii. "Všichni mluvíme o tom, jak jsme od sebe odlišní. Ženy jsou jiné než muži, homosexuálové jiní než heterosexuálové a víte, cokoliv. Ale tento film je o tom. jak jsme všichni stejní, je to o solidaritě. Má to skvělé obsazení - Imelda Staunton, Bill Nighy, a všichni ti skvělí mladí herci a všem nám připadá, že pokud filmu můžou změnit svět, tak... doufáme, že můžou drobným způsobem, že tohle je opravdu ten... něco, v což doufáme, že je další velký speciální britský film." Ale jeho nejznámější rolí, která ho proslavila, je role Jima Moriarty v seriálu Sherlock. Za svůj výkon v druhé sérii si odnesl cenu BAFTA.
V budoucnu se na něj můžeme těšit ve snímku Frankenstein s Danielem Radcliffem a Jamesem McAvoyem a nebo v nové bondovce Spectre.
Andrew není příliš sdílný, co se týče jeho soukromí. V lednu 2013 v jednom rozhovoru zmínil fakt, že žije v Londýně s partnerem, ale poté rychle dodal: "To je vše, co vám řeknu." O své sexuální orientaci se vyjadřil tentýž rok v rozhovoru pro The Independent: "Naštěstí v dnešní době už lidé nevidí homosexualitu jako vadu. Ale ani to není ctnost, jako dobrotu. Nebo talent, jako hraní na banjo. Je to prostě fakt. Samozřejmě, je to část mého líčení, ale nechci toho zneužívat. Jsem uzavřený člověk, myslím si, že to je velmi důležité, když jste herec. Ale je rozdíl mezí soukromím a tajemstvím a já nejsem tajnůstkářský člověk. Já chci prostě dělat svojí práci, což znamená předstírat, že jsem hodně odlišných lidí. To je všechno."
Během Pride Q&A se k tomuto tématu vyjádřil po otázce z publika ještě jednou a myslím si, že to stojí za to citovat: "Myslím si, že je důležité si pamatovat, že to není tvé celé já. Je to část toho, kým jsi a vždycky mi připadalo, že existuje jeden krásný výraz: 'moje břemeno se stalo mým darem.'. Myslím si, že říct to bylo od tebe velmi krásné a můžu ti říct jediné: Soucítím s tebou a znám ten pocit strachu, ale pokud jsi sám/sama sebou, pak se můžeš ukázat světu a už o tom nemusíš tolik přemýšlet, a když to vyřešíš, nemusíš o tom přemýšlet vůbec, protože každý ví, kým opravdu jsi a dovoluje ti to rozhlížet se kolem sebe, než se uzavírat a potém to opravdu bude dar a ne břemeno."
Tak co říci závěrem? Andrew Scott není pouze úžasný herec, ale i skvělá osobnost. Rozhovory s ním jsou radost číst a rozhodně patří k mým nejoblíbenějším hercům. Myslím sí, že má před sebou velkou budoucnost - třeba role v bondovce by mu mohla otevřít brány k velkým rolím. Nezbývá mi, než mu popřát hodně štěstí v profesionálním, ale hlavně v tom osobním životě. A už se nemůžu dočkat jeho dalších rolí.

"Jen bych k tomu řekl - snažte se vždy být sami sebou. Myslím si, že lidé poznají, co mají ostatní rádi, v autentičnosti. Chtějí, aby lidé byli sami sebou. A proto, ať už jsi kýmkoliv, existuje skvělý citát, který říká: 'Zjisti, kdo jsi a snaž se toho nebát.' A to bych řekl komukoliv. Buďte sami sebou, protože lidé nemají rádi lidi, co se snaží být jako všichni ostatní."
Film The Eichmann Show bude odvysílán tento měsíc

9. ledna 2015 v 19:39 | Petra |  Projects MF
The Eichmann Show vypráví příběh vysílání soudního procesu s Adolfem Eichamannem, jednoho z hlavních organizátorů holokaustu. 90 minut dlouhý televizní film bude na BBC 2 odvysílán 20. ledna 2015 od 22:00 našeho času. Martin Freeman se představí v roli průkopnického producenta Miltona Fruchtmana, Anthony LaPaglia hraje televizního režiséra. Dohromady překonali obrovské překážky, aby zachytili výpověď nechvalně známého nacisty.
Soudní spor s Adolfem Eichmannem v roce 1961 v Izraeli byl odvysílán v 37 zemích po čtyři měsíce. Vůbec poprvé popisovaly hrůzy koncentračních táborů sami oběti před zraky lidí z celého světa. 80% německé populace sledovalo proces aspoň hodinu týdně, lidé během sledování omdlévali. Soudní proces byl vůbec prvních globální televizní událostí a v tomto filmu se dozvíte příběh produkčního týmu, který ho připravil.

"Tato událost mě fascinovala už nějakou dobu a vidět to skrze oči lidí, kteří umožnili světu to vidět, se mi nikdy nenaskytlo. Scénář je chytrý a dramatický a Paul Andrew Williams je režísér, kterého již dlouho obdivuji," řekl Martin Freeman.


KOPÍROVAT POUZE SE ZDROJEM!
Flag Counter