Jaký byl jeho zločin?

24. ledna 2015 v 19:56 | Petra |  Projects BC
Mohlo by se zdát, že The Imitation Game je pouze film, ale co dokáže i jeden takový udělat. O Alanu Turingovi jsem slyšelo už před tímto filmem, ale až díky němu jsem se dozvěděla jeho životní příběh a vím, že nejsem jediná. Člověk, který má být v knihách dějepisu a v povědomí každého (díky němu můžu na tento blog psát, veškerou moderní technologii máme díky jemu a jeho týmu) se tam díky tomuto snímku možná dostane.
Proč tomu ale tak není? Proč není oslavován někdo, kdo rozluštil kód Enigma a zachránil desítky miliony životů a jeho vynálezy položily základ dnešních počítačů, mobilů a veškeré moderní technologii? Byl homosexuál, což bylo v té době nezákonné. A i on se přidal k těm, jež pouze ten fakt, že miloval někoho stejného pohlaví, postavil před soud a velmi často donutil k sebevraždě. "Alan Turing nebyl jen soudně stíhán, ale zřejmě i donucen předčasně ukončit svůj život, kvůli společnosti, která ho nazvala kriminálníkem jenom proto, že hledal lásku, kterou si zasloužil, stejně jako každá lidská bytost. O šedesát let později stejná vláda tvrdila, že se mu "omlouvá" udělením milosti. Připadá mi to zavrženíhodné, protože akce Turinga si nevynucují odpuštění - vláda ho potřebuje - a dalších 49 000 lidí si ho zaslouží také." napsal Benedict Cumberbatch The Hollywood Reporter jako odpověď na to, o čem budu mluvit teď.
Po středečním promítání The Imitation Game v londýnském Ham Yard Hotel proběhla diskuze moderovana Stephen Fryem. Předpokládám, že vám toto jméno je známé, ale pro jistotu o něm pár slov řeknu - Stephen Fry je britský herec, moderátor a spisovatel. Trpí bipolární poruchou a v roce 2012 se pokusil o sebevraždu, zachránil ho jeho tehdejší partner. Nedávno oznámil zasnoubení s Elliottem Spencerem. A právě Stephen na konci teté diskuze prohlásil, že milost královny Alžběty II. začalo to, co mělo být pro oslavu Turinga uděláno. A nejen pro něj: "Měla by být Alanovi Turingovi dána milost jenom proto, že byl génius, když někde mezi 50 - 70 tisíci lidmi bylo uvězněno, chemicky kastrováno a jejich životy byly zničeny nebo byli donuceni k sebevraždě kvůli stejným zákonům, kvůli kterým trpěl Turing? Je tady pocit, že pokud byla jemu dána milost, možná by měla být dána i všem těm ostatním, jejiž jména byla během jejich života zničena, ale stále mají rodiny. Byl to hnusný, podlý a odporný zákon, který dovolil tolik vydírání, zoufalství a tak moc utrpení. Turing je symbolickou figurou svého věku, stejně jako Oscar Wilde, který trpěl kvůli jinému, ale velmi podobnému zákonu." Stephen Fry také navrhl, aby byl Alan Turing na deseti librových bankovkách.
Chad Griffin, prezident Human Rights Campain (největší organizace lidských práv a LGBT práv), také za tímto nápadem stojí: "Jaký byl jeho zločin? Winston Chruchill řekl, že Alan Turing 'učinil největší přínos k výhře druhé světové války Spojenci.' Jeho zločinem bylo být homosexuálem. Více než 49 000 homosexuálních mužů a žen bylo souzeno v Británii kvůli stejnému zákonu. Turing byl omilostněn královnou Alžbětou II. v roce 2013. Ti ostatní nebyli. Vzdejte čest tomuto filmu. Vzdejte čest tomuto muži. A vzdejte čest hnutí, které se snaží přinést spravedlnost těm dalším 49 000."
Vím, žento článek možná trochu odbočuje mimo tradiční témata mých článků, ale uznejte - tohle je něco, o čem je potřeba mluvit. Sexuální a romantická orientace je něco tak nesmírně komplikovaného, tak proč to neoslavovat? Proč nepřijmou to, že každý z nás je jiný. Odlišnost jednoho od druhého je přece jenom lidské. Tak proč odsuzovat něco tak čistého a krásného jako je láska, ať už to je k jakékoliv lidské bytosti? Poučme se z minulosti a nedělejme ty stejné chyby, které mohou zničit tisíce životů.
zdroje: hollywoodreporter.com
cs.wikipedia.org
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anie Anie | 1. února 2015 v 17:18 | Reagovat

Alan Turing byl podle mě úžasný génius, připisuji si ho na seznam lidí, které bych ráda potkal, i když už se mi to nepodaří (Doktore, kde vězíš?!) a navíc by to setkání nejspíš ani nedopadlo moc dobře, protože já jsem ten typ člověka, co v matematice zrovna neperlí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
KOPÍROVAT POUZE SE ZDROJEM!
Flag Counter