Festival Fantazie 2015

15. července 2015 v 23:19 | Petra |  Blog

Největší festival popkultury v ČR. Ze série FFestivalů (od roku 1996). Doslova fantastická dovolená a zábava pro fanoušky, hráče i celé rodiny. Videohry a společenské stolní hry, taneční hry, hry miniatur, RPG, ... Sci-fi a technologie, fantasy a horor, mýty a historie ve filmech, seriálech, anime, comicsu, knihách, hrách: přednášky, besedy, workshopy, soutěže...

Nejlepších pět dní tohoto roku, jednodušeji to snad shrnout nejde. Festival jsem navštívila třetím rokem (+ jednou PragoFFest) a užila jsem si ho snad ještě víc než loni. Předpokládám, že se rozpovídám (EDIT: předpokládala jsem správně), proto najdete mé zážitky v dnech od 3. do 8. 7. v celém článku. Udělám jednu možná trochu nezvyklou věc - to, co většinou píšu nakonec, bude tentokrát začátek.
Co mám na FF nejradši (snad je všem jasné, že právě dělám závěrečné počáteční shrnutí) je ten fakt, že ho připravují fanoušci pro fanoušky. Skoro ve všech směrech se to liší od SDCC a tím nemyslím velikost (a cenu). Comic-Con je hlavně o hercích, o nových trailerech, prostě o promo akcích. Nemám nic proti SDCC, právě prožívám tradiční i've got that comic-con sadness. Ale doufám, že vám je jasné, o čem mluvím. Dva festivaly se stejným tématem, provedené úplně jiným způsobem. Samozřejmě to ovlivňuje i to, že by do Česka asi jen těžko dostali ty největší hvězdy a upřímně řečeno mi to ani nevadí. S trochou štěstí a pořádnou hromadou peněz se snad na SDCC nebo něco podobného snad někdy dostanu, ale FF je prostě srdeční záležitost. Doufám, že z toho z toho se sestrou uděláme svůj tradiční rituál (jako sledování Harryho Pottera každé letní prázdniny). Ta atmosféra se těžko popisuje.
Všimnete si, že jsem nebyla na ničem o Sherlockovi. Vím, že přednášející jsou skvělé, ale prostě vždycky vyhrálo něco jiného. Nebudeme si lhát, o Sherlockovi mám znalostí až moc (pozná epizodu podle screenshotu yaaay), tak třeba něco vyjde příští rok. Taky jsem vynechala ořednášku o mém milovaném In the Flesh. Proč? Protože na tu přednášku mají jít ty, co to neviděli nebo ti, co toho o tom moc nevědí. Vždy jsem radši dala přednost tomu, o čem toho moc nevím, workshopům a podobným věcem. Musím také poděkovat všem přednášejícím, organizátorům a hlavně řediteli FF, jménem Václav Pravda. Od loňského roku se v mnoha věcech vylepšili a nenapadá mě nic, co bych mohla kritizovat. Vlastně jedna věc... vařte více gyrosu, ten získat byly takové chotěbořské Hunger Games. A pak ještě ta kukuřice... No o tom více v celém článku.

(ještě se chci omluvit za svojí lenost, měla jsem to napsat dřív, do příštího roku se polepším, slibuji!)
PÁTEK 3. 7. 2015
Rodiče nás zanechali našemu osudu v Chotěboři a my (tedy já a moje starší sestra) jsme zamířily na FF. Nebudu tady popisovat detailně náš den, ale jednodušše - hrály jsme stolní hry a pak přišel jediný bod našeho prvního dne - beseda a následné focení se Sylvestrem McCoyem. McCoy, pro ty z vás, kdo ho neznají, je skotský představitel 7. Doktora a Radagasta z filmové trilogie Hobit. Stručně řečeno, beseda byla úžasná. Sylvester neustále chodil mezi publikum a hýřil vtipem a energií. Dokonce nám i začal vysvětlovat (včetně rekvizit), proč se jezdí v Anglii nalevo. Vypůjčil si fez od jednoho z cosplayerů a pořád si stěžoval na to, že jsou skor všichni vyšší, než on. Otázky se samozřejmě týkaly hlavně Doctora Who a Hobita. Peter Jackson je velký fanoušek Hobita, i když se o tom během celého natáčení nezmínil. Až poslední den, kdy se loučil se Sylvesterem zakřičel: "A víte co? Já pracoval s Doctorem!" A právě Peter daroval Sylvesterovi hůl s drakem Šmakem ("Mám hůl s Benedictem Cumberbatchem.")
Líbí se vám v Česku? "Ano, líbí. Nemůžu přece číct, že nemám rád Česko v místnosti plné Čechů."
Z čeho je vyrobený ptačí exkrement, který má Radagast na vlasech? "Každé ráno nad mou hlavou proleťel vytrénovaný racek a vykadil se mi na hlavu."


SOBOTA 4, 7. 2015
Sobota odstartovala Malým workshopem I., kde jsem si vyrobila sonický šroubovák jedenáctého Doctora. S Doctorem jsme setrvali a to příjemnou hodinkou plnou Speciálních videí Doctora Who - no uznejte, tohle je opravdu speciální. Následoval přesun na Harry Potter linii, kde se vyráběly Masky smrtijedů. No, vidět nás v tom někdy v noci... bála bych se (mojí masku najdete na mém Instagramu, stejně jako další fotky z FF).
Potom opět přišel čas na stolní hry, kde si každý něco najde. Záchranáře a Patchwork jsme si oblíbily natolik, že jsou kousek ode mě na stole (ne ukradené, prosím pěkně). Když tak sedíte u těch her všimnete si jednoho - nesuďte lidi podle vzhledu - na FF jezdí lidé každého věku (samozřejmě nejvíc jich je tak od 15 do 40) a každý si zde něco najde. Program je nabitý a to nejen sci-fi a fantasy.
Po pauze na nás ale sci-fi čekalo - Budoucnost Star Wars. Ten fakt, že každý rok na nás čeká jeden Star Wars film každé milovníka Hvězdných válek (včetně mě) prostě ohromí. Kvalita/kvantita to je sice pravda, ale Star Wars!!! Každý rok!!! Knížky, hry, komiksy, filmy!!! Chápete?!! (jsem v pohodě)
Sobotu pro nás skončil Táborákem v Zapovězeném lese. O co šlo? Sokar přepsal text známých českých písniček, takže třeba z písničky Když mě brali za vojáka se stala Když Rona brali do Bradavic, z Všichni jsou už v Mexiku Všichni v sedmém ročníku a další. tyhle necelé dvě hodiny rozhodně patřily mezi to nejlepší z . Organizátoři HP linii slibovali, že se texty objeví na jejich stránkách, tak vám sem potom můžu dát odkaz. Ty texty opravdu stáli za to.
Tady také začíná příbeh s grilovanou kukuřicí, která jim v sobotu došla.

NEDĚLE 5. 7. 2015
Bez čeho se kouzelník neobejde? Bez hůlky! Tak jsem si ve středu dopoledne jednu vyrobila, mám ji pěkně temnou (jako moje duše). Po workshopu Výroba kouzelnických hůlek následovala přednáška Grafický design ve světě HP. Něvěřili jste, co všechno se muselo navrhnout a vyrobit, i když se to ve filmu objevilo jen na sekundu (nebo vůbec). Sešity, učebnice, knihy, mapy a další.
I kouzelníci se musí odreagovat třeba u Britských youtube collabs. Kdo by nechtěl hodinu sledovat videa youtuberů jako danisnotonfire, amazingphil, kickthepj a dalších?
TARDIS nás na závěr převezla na Britcon a Boj a akci v DW a Speciální videa Doctora Who II. Prvně jmenovaná přednáška byla přehlídka povedených (i méně povedených) akčních scén v Doctorovi. No a ta druhá byla opět odpočinková.
Kukuřuce zase nebyla.

PONDĚLÍ 6. 7. 2015
Posnídali jsme s Harrym a poté jsme se něco dozvěděli o Sci-fi a fantasy nemocích a zraněných. Čemu se podobá šedý lupus z Game of Thrones? (lepře, stejně jako Bílá nemoc Karla Čapka). Jak pravděpodobné jsou zranění v Gladiátorovi nebo Captainovi America? (tam už to je trochu horší). Například Bette a Dot Tattler z čtvrté série American Horror Story - čekali byste, že v Americe žijí siamské sestry, které jsou na tom úplně stejně? A dokonce má každá svůj řidičák. Potom přišel můj "epic fail" na workshopu Zvířátka z brček. Za hodinu jsem nezvládla nic, ale naštěstí jsem nebyla jediná.
Další dvě z mých nejoblíbenějších přednášek/workshopů následovali. Ta první nesla název Základy sebeobrany. Nemusíte být Sherlock, abyte přišli na to, o čem to bylo. A ta druhá byla z úplně jiného soudku - Jak psát (fanfiction) - opět je jasné téma a Tess prostě umí mluvit. Nemá cenu tady ty rady přepisovat, Tess prostě musíte slyšet.
(Ne)fungující ekonomika Pána prstenů aneb Šmak byl ten jediný, kdo myslel ekonomicky - jak by to vyapdalo, kdysi si všichni rozebrali ty hromady zlata? Inflace jak blázen. A co Mordor, jediní proacují ve Středozemi!
Kukuřuce zase nebyla.

ÚTERÝ 7. 7. 2015
Po Snídani s Harrym přišla na řadu věc, po které mám ještě stále noční můry - Podivné japonské seriály, a to konkrétně dva Ouran High School Host Club (seriál s herci inspirovaný mangou) a My Boss My Hero. To první se snad ani nedá popsat, v tom druhém jde ve zkratce o tom, že jakýsi mafiánský boss neumí počítat, tak začne chodit na střední.
Abych se z toho šoku dostala strávila jsem necelé dvě a půl hodiny výrobou sovičky na Korálkování s Potterem. Aspoň jsem tentokrát byla ta, co workshop nevzdala, ne jako ty brčka.
Hlavní program byla jednoznačně beseda (a focení) s Davidem Nyklem a Paulem McGillion alias Dr. Zelenkou a Carsonem Beckettem ze Star Gate Atlantis. A to byla, stejně jako beseda v pátek, prostě a jednoduše bomba.Pánkvé házeli jeden vtípek za druhým, proběhla i dražba na dobrou věc (scénáře a další věci). Než začnu vyprávět tři veselé historky, musím pochválit překladatelky. Protože na té páteční besedě byl ten překlad příšerný. Lituji ty, co anglicky nerozumí, protože z toho nemohli nic mít. Ale v úterý byly dámy úžasné. No a teď k těm historkám:
1) David Nykl je známý tím, že si rád jde něam sednout s fanoušky. Ale zná svůj limit a když cítí, že už je dostatečně napitý, odejde. Ale chudák Paul tam zůstal. David to samozřejmě musel vyprávět, ale poprvé jsme to slyšeli od vedoucích HP linie. Někdy před sedmou ráno je zastavilo auto s otázkou, kde je hotel Pohoda. Otázka je zaskočila, protože už na FF jezdí 14 let a o žádném hotelu Pohoda neslyšeli. Nakonec zjistili, že se snaží vrátí Paula zpátky do hotelu a věděli, že většina zahraničních hostů bydlí v hotelu Bene. A i Paul tam bydlel. Na závěr se na ně otočil a řekl jim: Tohle se nikdy nestalo. Ještě jedna věc - ten osudný nonstop bar je hned vedle hotelu Bene.
2) Když jedna z hereček v Atlantis otěhotněla, připravily pro ní maskérky knihu s fotkami z natáčení, nápisy jako 'Budeš nejlepší máma' a Paul McGillion a Jason Momoa (Khal Drogo z GoT, zahraje si Aquamana) také chtěli přispět. Paul si nandal umělé těhotenské břicho (které používají například dublérky), paruku a oblečneí té herečky a šli s Jasonem fotit. Jedna z fotek byl i Paul obložený lahvemi od alkoholu s nápisem 'Maminka se opila'. Obličej té herečky, když se po sérií krásných fotek a zpráv dostala k tomuto byl prý k nezaplacení.
3) Poslední historka je mírně nechutná. Opět s Jasonem v hlavní roli. Jeden herec měl přijít na plac až někdy ve čtyři odpoledne a Jasonem se rozhodl... no v tom obrovském vedru šel na záchod do traileru/přívěsu onoho herce (prý hodně jedl a pil), nespláchl, přidal topení a zavřel dveře. Když ve čtyři přišel ten herec měl se chudák na co těšit.
Úterý pro nás skončilo StarGate a českými písničkami. Song spoof/crackvid/whatever vám asi něco říká. Tohle bylo to samé, akorát s českými písničkami. Za zhlédnutí určitě stojí Jožin z bažin, Táta a Milionář.
Kukuřice zase nebyla.

STŘEDA 8. 7. 2015
Harry Potter linie skončila, a tak jsme tentokrát Vstali s Merlinem. Potom následovala přednáška Skrytý Shakespeare. 10 důvodů proč tě nenávidím jako adaptace Zkrocení zlé ženy (s úplně jiným koncem), Lví král jako Hamlet (hlavní motiv - bratrovražda a morální dilema hlavního hrdiny tam opravdu je) a Stmívání jako Romeo a Julie (Stmívání ráda nemám, viděla jsem jenom jeden film, ale přednášející psala na tuto téma esej a bylo vidět, že tam skutečně ty reference na Romea a Julii jsou a ne málo)
Loki v kontextu staroseverské mytologie následoval. Příběh Loki a kůň už jsem znala (najděte si to), ale Loki s kozou... to je něco jiného. Jedna princezna/bohyně/už nevím si přála a) manžela a b) rozveselit. Manžela dostala a úkol druhý dostal na starost Loki. A co neudělal. Na kozu a penis přivázal provázek. S tou kozou se přetahoval. Koza nějak moc zabrala a Loki spadnul na klén té dámy, která se rozesmála. Že tohle není ve filmech nechápu. Představte si to...
Na řadu přišly i dvě hodiny Merlin/Arthur - dvě strany jedné mince. Nejenom, že jsme zavzpomínali na všech pět sérií, ale hlavně MERTHUR!
Festival pro nás skončil zajímavou přednáškou Imitační hra jako test umělé inteligence. Mluvilo se o tzv. Turingově testu. V testu se jednodušše řečeno jedná o to, že stroj je inteligentní pokud přesvědčí člověka, že je člověk.
Kukuřice sice byla, ale bylo by možná lepší, kdyby nebyla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Steeeva Steeeva | Web | 16. července 2015 v 16:16 | Reagovat

tak  to ti celkom dosť závidím lebo ja trčím v práci ale je to skvelé čo všetko si tam zažila je to fakt pecka :)))))
a to na konci s Lokim ako si podotkla prečo toto nie je vo filmoch tiež nechápem :DDDDDD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
KOPÍROVAT POUZE SE ZDROJEM!
Flag Counter